exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
запис на прийом
Харчова алергія: симптоми у дорослих і дітей
887. Консультація алерголога
1300 грн.
запис

Харчова алергія: симптоми у дорослих і дітей

При перших симптомах харчової алергії запишіться на консультацію фахівця у клініку МЕДІКОМ. У нас працюють кваліфіковані алергологи з великим досвідом лікування алергічних захворювань. Медичний центр оснащений всім необхідним обладнанням для швидкої і точної діагностики, а також для проведення ефективного лікування харчової алергії.

Харчова алергія — це надмірно виражена імунологічна реакція організму на певні харчові продукти. Вживання таких продуктів навіть у незначних дозах призводить до тяжких наслідків. Збудником алергії зазвичай є харчовий білок, який знаходиться в бобових, рибі та морепродуктах, яйцях, молоці, арахісі, горіхах деревних і пшениці.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Етіологія

Харчова алергія — результат імунної відповіді, при якій розвиваються незапалювальні імунні реакції на з'їдені продукти. Найчастіше до них належать фактори навколишнього середовища і спадковість, які й викликають несприятливі імунні відповіді.

Сенсибілізація — підвищена чутливість до харчових продуктів, для якої характерний розвиток імунної відповіді імуноглобуліну E (IgE). Як це відбувається: специфічний імуноглобулін виробляється імунною системою при алергічній реакції на алерген. Частіше це виникає під час потрапляння алергену всередину. Наприклад, синдром оральної алергії (синдром, пов'язаний з пилком і харчовими продуктами) — це реакція на певні сирі фрукти або овочі, які мають схожі з пилком білки. Первинним є респіраторний (при вдиханні) вплив білків пилку, а не їх пероральний прийом. Також можлива алергічна реакція при впливі алергену на шкіру (з'являються почервоніння, свербіння, висип тощо).

Харчова алергія
Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Характеристики харчових алергенів

Харчові алергени зазвичай є водорозчинними глікопротеїнами, стійкими до високих температур, які не піддаються протеолізу. Їх молекулярна маса становить 10–70 кДа. Все це сприяє всмоктуванню алергенів через поверхні слизової оболонки.

Для немовлят і маленьких дітей зазвичай алергенами можуть бути молоко, соя, яйця, арахіс і пшениця. У дітей старшого віку і дорослих алергія частіше зустрічається на горіхи і морепродукти.

Віддалені алергічні реакції на білки м'ясного походження пов'язані з впливом вуглеводних складових у них.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Фактори ризику та ускладнення

Гострим ускладненням харчової алергії є анафілаксія, яка може викликати анафілактичний шок. Патологія може бути небезпечною для життя хворого. Посилювати стан пацієнта з алергією можуть:

  • наявність астми, особливо у пацієнтів з погано контрольованим захворюванням;
  • попередні епізоди анафілаксії;
  • нездатність розпізнати ранні симптоми анафілаксії;
  • затримка або відсутність негайного застосування адреналіну для лікування алергічної реакції.

Ознаки харчової алергії, що спостерігаються при анафілактичній реакції, викликаній їжею, можуть вражати шлунково-кишковий тракт, дихальні шляхи та шкіру. На шкірі з'являються висипання, тривалість яких зберігається від декількох годин до декількох днів.

Побічні реакції на їжу не вважаються харчовою алергією. Прикладом може служити непереносимість лактози, викликана дефіцитом лактази. Алергія на харчові продукти також може виникати в результаті токсичних або фармакологічних ефектів.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down

Також алергія на харчові продукти може проявлятися задишкою, почуттям страху смерті та серцево-судинним колапсом, який передбачає падіння артеріального тиску або зупинку серцевої діяльності.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Харчова алергія у немовлят і маленьких дітей

Переважно діти переростають або стають клінічно толерантними до своєї харчової гіперчутливості. Алергія на молоко, яйця, сою і пшеницю проходить майже завжди. А ось алергія на такі харчові продукти як арахіс, деревні горіхи, риба і молюски, більш стійка.

У 85 % дітей алергія на молоко або яйця проходить до 3–5 років. А у 50 % маленьких пацієнтів захворювання перестає проявлятися до 8–12 років. Також процес переростання харчової алергії може тривати і у підлітків.

Близько 20 % немовлят і дітей молодшого віку позбавляються від алергії до арахісу, коли досягають шкільного віку.

Діти з алергією на продукти, не пов'язані з виробленням IgE, наприклад, проктоколітом і ентероколітом, зазвичай позбавляються від харчової алергії у перші роки життя. Алергічний еозинофільний езофагіт є хронічним захворюванням.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Алергія на продукти

Намагайтеся уникати фуршетів, пікніків, коли може статися випадкове або ненавмисне з'їдання харчових алергенів.

Після одужання можна пройти алергопроби, щоб спробувати визначити антиген, що провокує. У цьому полягає профілактика харчової алергії та запобігання повторних реакцій.

Для пацієнтів з легкими реакціями, такими як локалізована кропивниця, свербіж у роті або легкий біль у животі, лікування може проводитися антигістамінними препаратами, які призначає лікар.

Якщо у пацієнта спостерігаються системні симптоми харчової алергії, кращим методом лікування харчової алергії є введення адреналіну внутрішньом'язово в бічну частину стегна. Крім цього, може знадобитися перша допомога при харчовій алергії. Дзвонити у швидку також необхідно і в разі анафілаксії.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down

Питання-Відповідь

Як дізнатися причину харчової алергії?

Харчова алергія виявляється, коли організм чутливий до певних харчових продуктів. Перші ознаки алергії — болі в роті, набряклість обличчя та горла, поява висипу, кашель, задуха. У разі їхньої появи слід звернутися негайно до лікаря. Алерголог бабо терапевт повинен видати направлення на діагностику.

Що в крові вказує на харчову алергію?

Першою ознакою харчової алергії є підвищена кількість у крові еозинофілів — лейкоцитів (білих кров'яних клітин). Кількість загального та специфічного імуноглобуліну Е (IgE) показує біохімічний аналіз крові. Для підтвердження результатів проводяться алергопроби.

Як довго можна приймати препарати від алергії?

Засоби проти алергії можна приймати стільки, скільки потрібно, щоб знизити симптоми захворювання або позбутися їх. Лікування антигістамінними препаратами може тривати від 7 днів до 1 року. Тривалість курсу визначається на консультації алерголога.

Чому харчова алергія не лікується?

Ефективних ліків проти харчової алергії, які повністю викорінять захворювання, немає. Але можна дещо зробити, аби полегшити свій стан. Для початку потрібно виключити контакти зі встановленими алергенами. Для полегшення симптомів алерголог може призначити антигістамінні препарати.

Чи може бути кашель при харчовій алергії?

Алергічний кашель — основний симптом респіраторних алергозів, оскільки при вдиханні дратується слизова дихальних шляхів. При харчовій алергії цей симптом не так часто зустрічається, але можливий. Найчастіше харчова алергія проявляється в травному каналі та на шкірному покриві.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Дізнатись більше Згорнути down
Автор статті:

Лікар-алерголог вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-алерголог, пульмонолог першої категорії

Який лікар лікує харчові алергії?

Основними фахівцями в лікуванні є лікар-алерголог, дитячий алерголог, дитячий імунолог. Також потрібна консультація дієтолога, який допоможе за результатами аналізів на харчові алергени розробити й підібрати індивідуальну дієту.

 

Якщо виникли запитання, телефонуйте за номерами, вказаними на сайті клініки МЕДІКОМ. Також можна записатися на консультацію і пройти лікування харчових алергій у Києві у кваліфікованих фахівців у підрозділах нашої клініки на Оболоні та Печерську. Пам'ятайте, своєчасне лікування — запорука швидкого одужання і відсутності ускладнень.

comment 29
Волова Катерина Федорівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 24
Антропова Тетяна Вікторівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії
comment 22
Кіслова Оксана Леонідівна
Заступник Медичного директора з контролю якості МЦ ПП "Клініка Медіком". Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог.
comment 8
Прунцева Христина Олександрівна
Лікар-алерголог, педіатр вищої категорії
comment 24
Старунова Тетяна Григорівна
Лікар-алерголог вищої категорії

Вiдгуки

09.02.2023
Деревко Анна
5.0

Дуже хороша стаття, з доступними визначеннями. Вперше в житті в 64 роки виявилась харчова алергія. Спершу запухло горло та язик через один день після того, як з'їла манго. Після 1 таблетки все пройшло. Але ще через 4 дні все тіло покрилося сипом зі страшенним зудом. Поки що ніякі ліки не допомогли. Завтра їду до обласного алерголога та здам аналізи на алергени. Може бути алергія на горіхи, бо останнім часом я їх багато вживала. Надіюся на одужання.

25.06.2021
Світлана Іванівна
5.0

Дякую, дуже хороша стаття, у мене три дні болів живіт, потім відкрилася блювота, через тижні з'явився висип у вигляді кропивниці. Здала аналізи - алергія на червоне. Їла тільки полуницю, раніше не сипало.

08.06.2021
Регина
5.0

Отличная статья, спасибо!

14.05.2021
Віолетта
5.0

Автор розумничка, багато прояснив. Мені 23 роки, з дитинства мучуся, здавала аналізи, показали, що все добре. Тепер знаю, що робити. Спасибі!

28.03.2021
Кіра
5.0

Скільки себе пам'ятаю, весь час від чогось утримуюся, сьогодні здала аналізи, записалася до алерголога і психолога, думаю, може я сама собі вселила алергії. Сподіваюся на позитивний результат.

10.03.2021
Роман Петров
5.0

Дякую, класна стаття, дитина алергік. Записалися до вас на прийом.

18.02.2021
Александра
5.0

Сыплет много лет подмышками, думала, из-за лишнего веса потница, похудела. Сменила дезодорант, все равно сыплет, дерматолог отправил к аллергологу. Сдала анализы, записалась к врачу. Жду результатов, желательно положительных.

24.01.2021
Фролова Катя
4.0

Очень хороший сервис. У меня 7 детей, часто болеют, всегда информацию ищу здесь. В наше время, идя в больницу, надо быть вооруженным знаниями. Аллергия сейчас практически у каждого ребенка, хотелось бы больше узнать о препаратах, устраняющих действие аллергена.

17.12.2020
Мілана
5.0

Надумала, що так багато причин алергії. Спасибі автору, просвітив на всі 100%.

01.12.2020
Аліна Петрівна
5.0

Дякую за статтю, дуже допомогла.

11.10.2020
Валентина
4.0

Спасибо, автор дал много информации по больной теме, но я не поняла в чем заключается профилактика аллергии.

Всього 11 відгуків

Показати ще 5

arrow
залишити відгук arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down