Як підтримати дітей перед школою? - коментар психолога Медіком
Цього року на батьків та дітей чекає нелегке випробування - школа в умовах адаптивного карантину. З'явиться багато нових правил, до яких дитина не звикла: використання і регулярна заміна масок, вимірювання температури, особливі правила відвідування їдалень, індивідуальні пляшечки з водою і дотримання соціальної дистанції.
Як підтримати свою дитину, щоб вона легко адаптувалася до нових правил і не відчувала додаткового емоційного навантаження? Ми запитали у Кулик Марії Сергіївни, психотерапевта Клініки Медіком, яка працює з дітьми та підлітками.
Якщо дитина навчається у початковій школі, можна спробувати наступне:
- Порівняйте нові правила в школі з цікавою комп'ютерною грою, в якій герою-школяреві потрібно використовувати супер-захист проти коронавірусу.
- Регулярно заохочуйте дитину за дотримання нових правил і шкільні досягнення. Створіть спеціальний календар у кімнаті. В кінці дня нагороджуйте дитину, наприклад, стікером "смайлик в масці" за дотримання режиму. Придумайте для малюка який-небудь приз до того моменту, коли він збере певну кількість таких смайликів.
- Грайте в "школу в умовах карантину", надягайте на іграшки саморобні маски, “мийте” їм руки, вимірюйте вашим героям температуру перед кожним походом до школи і придумайте для них безпечне привітання.
- Розмовляйте з дитиною про важливість дотримання нових правил. Можете разом намалювати плакат з забороненими знаками - "чого не можна робити в школі в умовах карантину" і дозволяючими знаками - "що потрібно робити в школі в умовах карантину". Повісьте намальований плакат в кімнаті або передайте в клас.
- Важливо не знецінювати рекомендації вчителя, не говорити в присутності дитини, що "це все нісенітниця і ніякого коронавірусу немає". Пам'ятайте про те, що потрібно підтримувати авторитет вчителя, щоб учень прагнув у нього вчитися чомусь новому. Необхідно дотримуватися зрілої позиції, перш за все, для збереження здоров'я.
Якщо ваша дитина вчиться у середній або старшій школі, з одного боку, їй простіше дотримуватися нових правил, а з іншого - підлітки можуть бунтувати проти будь-яких обмежень і збільшення навантажень.
Говоріть з дітьми на рівних, розкажіть їм про свої хвилювання, обговорюйте ситуацію і питайте їх думку. Заохочуйте за дотримання правил і досягнення в школі приємними спільними походами (екскурсії, квести, кафе). Іноді робіть це несподівано. Вмотивуйте дитину тим, що для неї важливо, що знаходиться в сфері її інтересів (захоплення, ігри, спорт, кіно).
Допомагайте дитині побачити цікаве в уроках і в домашніх завданнях - знаходите відео або фільми за темою уроків, цікаві факти. Обговорюйте з дитиною, де можна застосувати отримані знання та чому їх включили до шкільної програми. Будьте щирим, подумайте, де реально ви застосовуєте шкільні знання, як вони допомогли вам. Ваші висновки допоможуть знайти інтерес у навчанні.
Запитуйте дитину про те, як би він чи вона побудували шкільну програму, які уроки включили б в неї, як би мотивували учнів. Уміння поставити себе на місце вчителя або директора зробить вашу дитину більш лояльною до шкільної системи.
І найголовніше! Важливо, щоб дитина розвивалася і отримувала хороші результати у навчанні, та ще важливіше, щоб вона була щасливою, наповненою, впевненою у собі! Регулярно нагадуйте своїм дітям, що ви пишаєтеся їх досягненнями, що у них є здібності і ви впевнені в їх успіху.
Клініка Медіком вітає вас з Днем Знань. Бажаємо чудового навчального року, гармонії і здоров'я!