Катетеризація центральних вен
Катетеризація центральних вен – це процедура встановлення постійного пристрою (катетера) в одну з великих центральних вен. Найчастіше для цього використовують внутрішню яремну, підключичну або стегнову вену. Катетер через них просувається до тих пір, доки його кінцевий просвіт не опиниться в межах нижньої або верхньої порожнистої вени чи правого передсердя. Цей метод встановлення так званої «центральної лінії» або центрального венозного доступу є важливим інструментом для лікування багатьох хвороб та патологічних станів.
Для катетеризації центральної вени залежно від призначення було розроблено багато різних методів доступу та пристроїв.
Показання до катетеризації центральних вен
Показань для встановлення катетера в центральну вену досить багато. Серед них такі:
- необхідність багаторазових інфузій (вливань), які складно проводити через периферичний внутрішньовенний доступ, наприклад, якщо призначено повне парентеральне харчування, хіміотерапія, введення кислотних препаратів;
- неможливість отримати венозний доступ в екстрених ситуаціях;
- застосування екстракорпоральних методів лікування, таких як гемодіаліз, плазмаферез, безперервна замісна ниркова терапія;
- безперервне спостереження (моніторинг) за гемодинамікою, в тому числі центрального венозного тиску;
- венозні втручання, такі як проведення тромболітичної терапії, встановлення кардіостимулятора або внутрішньовенного стента.
Як встановлюють центральний венозний катетер
За сучасними методиками постановка центрального венозного катетера проводиться за допомогою ультразвукового наведення.
Перед процедурою лікар обов’язково пояснює пацієнту, що таке катетеризація центральних вен та отримує від нього згоду на втручання.
Пацієнта розміщують в зручному положенні залежно від місця катетеризації, створюють навколо стерильне поле, готують центральний венозний катетер до встановлення та знеболюють шкіру та підшкірну клітковину. Під контролем ультразвуку знаходять потрібну вену та використовують голку-шукач зі шприцем. Після встановлення катетера переконуються, що він знаходиться саме у венозній системі, а не в артеріальній, після чого його закріплюють в безпечному положенні.
Питання-Відповідь
Куди ставлять центральний катетер?
Частіше за все проводиться катетеризація яремної вени або катетеризація підключичної вени. Анатомічно це найбільш зручні доступи до центральних вен.
Як часто треба міняти центральний венозний катетер?
Центральний венозний катетер може залишатися набагато довше, ніж периферичний, навіть впродовж кількох місяців. Але, для зниження ризику розвитку флебіту, він потребує уважного догляду і заміни при ознаках розвитку ускладнень.
Які можуть бути ускладнення катетеризації центральних вен?
Ускладнення катетеризації центральних вен та їх профілактика - це одна з задач, які вирішуються ще на етапі встановлення катетера. Найчастішими ускладненнями є інфекції, гематоми, тромбоз катетера, ознаки пневмотораксу та кровотечі.
Хто проводить катетеризацію центральних вен
Встановлення катетера в центральну вену проводить лікар-анестезіолог. На етапах підготовки та догляду за катетером йому допомагає медична сестра або асистент анестезіолога. В Клініці МЕДІКОМ на Оболоні, що знаходиться за адресою: Київ, Оболонська набережна, 9, можна отримати консультацію лікаря з приводу призначеного лікування та можливості катетерізації центральної вени.
Записатися на консультацію в МЕДІКОМ можна цілодобово через телеграм-бот, на сайті або за телефоном: (044)503-77-77.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1300 грн
запис на прийом
|
|
1500 грн
запис на прийом
|
|
5330. Консультація судинного хірурга - флеболога Ковальчук В.М.
|
1500 грн
запис на прийом
|
1150 грн
запис на прийом
|
|
3187. Постановка і видалення внутрішньовенного катетера (венфлон)
|
300 грн
запис на прийом
|
4621. * Встановлення катетеру для проведення гемодіалізу
|
2000 грн
запис на прийом
|
5097. * Пункція та катетеризація артерії
|
800 грн
запис на прийом
|
Виїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).
Вiдгуки
Ставили катетер батьку. Треба було постійно моніторити гемодинаміку. Процедура пройшла успішно і дала лікарям більше можливостей для лікування і контролю.
Це не так страшно, як може здатися на перший погляд. Головне, що дійсно допомагає зменшити постійну тяганину з прийомом препаратів.
Хочу висловити вдячність Юлії Олейніковій. Ваша робота дуже допомогла нам у найвідповідальніші хвилини. Ви справжній фахівець високого рівня.