Очне захворювання: халязіон
З'явилася неприємна гулька на повіці, яка не минає тижнями? Це може бути халязіон — поширене, але підступне запалення, яке потребує уваги лікаря. У Клініці МЕДІКОМ ми знаємо, як позбутися халязіону швидко та безпечно, використовуючи доказові методи лікування. Не відкладайте візит до офтальмолога!
Халязіон — це хронічне неінфекційне запалення сальних залоз повіки, зокрема — мейбомієвих, спричинене закупоркою вивідних проток залози та застоєм жирового секрету. Проявляється у будь-якому віці.
Являє собою безболісне, поступово зростаюче, щільне, округле утворення у повіці, що не зміщується. Розміри халязіону варіюються. Іноді халязіон верхньої повіки може тиснути на рогівку, викликаючи зниження зору і формуючи астигматизм.
Класифікація
Залежно від місця локалізації:
- на верхній повіці;
- на нижній повіці.
Також халязіон буває одно- або двостороннім.
Залежно від глибини ураження проблема класифікується як:
- поверхнева;
- глибока (коли уражається хрящ повіки).
За розміром і кількістю халязіон буває:
- поодиноким;
- множинним — вузлики повіки, що повільно збільшуються.
За ступенем тяжкості перебігу захворювання поділяють на чотири ступені:
- I ступінь — вузол настільки невеликого розміру, що зовні не визначається, а клінічна картина включає лише незначне почервоніння і слабко виражений дискомфорт у хворому оці;
- II ступінь — тільки на цьому етапі прогресування можна визначити наявність горошини, у таких ситуаціях можливе лікування халязіону без операції;
- III ступінь — характеризується поступовим зростанням утворення і початком больового синдрому, що свідчить про інфікування і вимагає звернення до лікаря з метою отримання лікувальних рекомендацій. У терапії мають обов'язково використовуватися лікарські препарати;
- IV ступінь — халязіон прогресивно збільшується до розмірів понад 5-6 мм, абсцедується, виникає необхідність у хірургічному лікуванні.
Халязіон може бути одинарним, множинним, двостороннім. Інфікування халязіону бактеріальною інфекцією, наприклад стафілококовою, призводить до розвитку абсцесу мейбомієвої залози — внутрішнього ячменю, що проявляється болючістю.
Патогенез
Халазіон утворюється, коли продукти розпаду ліпідів (через бактеріальні ферменти або сальні виділення, що затримуються) проникають у навколишні тканини та спричиняють гранулематозну запальну реакцію.
Мейбомієві залози вбудовані у тарзальну пластинку повік, тому набряк через закупорку цих залоз зазвичай локалізується на кон'юнктивальній частині повіки. Мейбоміт (запалення мейбомієвих залоз) призводить до блокування отвору протоки, внаслідок чого вона закупорюється. Що, у свою чергу, провокує затвердіння виділень — утворення халязіону. Іноді він може збільшуватися і пробивати тарзальну пластину до зовнішньої частини повіки.
Ознаки халязіону
Основною ознакою халязіону є набряк повіки. Іноді набряк настільки яскраво виражений, що пацієнту важко розплющувати око. Через 1-2 дні халязіон локалізується у товщі повіки. Формується невеликий безболісний вузлик або припухлість, що спонтанно розкривається і стікає через внутрішню поверхню повіки.
Ускладнення халязіону
- зниження зору;
- формування астигматизму;
- бактеріальне інфікування і збільшення площі запалення повіки;
- малігнізація, тобто трансформація в злоякісну пухлину.
Діагностика халязіона
Рівень надання медичної допомоги — це консультація лікаря терапевта, офтальмолога. Проводяться:
- оцінка гостроти зору;
- біомікроскопія очей;
- лабораторні дослідження: загальний аналіз крові, аналіз крові на RW, цукор крові, час згортання крові, кров на Hbs-антиген і загальний аналіз сечі.
Лікування халязіону
Невеликий халязіон іноді може мимовільно редукуватися. Якщо він зберігається, можливе проведення таких заходів:
- Хірургічне видалення халязіона: повіку вивертають спеціальним затискачем, тканини над кістою розсікають вертикально, проводять кюретаж вмісту через хрящ. Важливо відрізнити халязіон від карциноми сальної залози, тому вміст відправляють на біопсію.
- Введення стероїдів у халязіон 0,1-0,2 мл суспензії триамцинолону (вводять голкою транскон'юнктивально). Позитивного результату після одноразового введення очікують у 80% випадків. У разі неефективності процедуру повторюють через 2 тижні.
- Системне призначення антибіотиків (тетрацикліну) як профілактичний захід при тривало персистуючому халязіоні, особливо якщо він поєднується з акне, розацеа або себорейним дерматитом.
Яка послуга вас цікавить?
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Який лікар лікує халязіон
Лікуванням халязіону займаються лікарі офтальмологи. Залишилися запитання? Телефонуйте за номерами, вказаними на сайті клініки МЕДІКОМ, записуйтеся і приходьте на консультацію і на лікування халязіону в Києві до кваліфікованих фахівців у наші поліклініки на Оболоні та Печерську. Пам'ятайте: своєчасне лікування — запорука швидкого одужання і відсутності ускладнень.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1300 грн
запис на прийом
|
|
7. Консультація офтальмолога діагностична
|
1700 грн
запис на прийом
|
10. Консультація дитячого офтальмолога
Дитячий
|
1300 грн
запис на прийом
|
1500 грн
запис на прийом
|
193. Розтин абсцесу повіка
|
1650 грн
запис на прийом
|
980. Ін'єкція лікарських препаратів в халязіон
|
550 грн
запис на прийом
|
1651. Видалення халязіону
|
3800 грн
запис на прийом
|
5281. Видалення множинного халязіону (2 та більше)
|
5000 грн
запис на прийом
|
Сертифікати
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.