exit
search serach
Що таке ретинопатія?

Що таке ретинопатія?

Ретинопатія — це захворювання сітківки ока, яке призводить до погіршення зору. Підвищений рівень цукру в крові (діабетична ретинопатія) та збільшені значення АТ (гіпертонічна форма) в довгостроковій перспективі пошкоджують кровоносні судини в організмі. У такій ситуації страждають судини сітківки ока. Зміни в очному яблуку діагностуються тільки під час детального офтальмологічного обстеження. Небезпека захворювання полягає в підвищеному ризику втрати зору.

Відкрити Згорнути down

Етіологія ретинопатії

Виділяють первинні види ретинопатії та вторинні. Причини розвитку перших досі не встановлені, а серед других виділяють:

  • гіпертонічну — в основі лежить постійне підвищення артеріального тиску (далі АТ);
  • атеросклеротичну — виникає на тлі атеросклерозу;
  • травматичну — формується внаслідок очних крововиливів.

Найпоширенішою є діабетична форма. Ускладнення виникає у пацієнтів з діабетом 1-го типу і приблизно у 60 % — з діабетом 2-го типу.

Окремо існують патології, викликані захворюваннями крові.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Підвищений рівень глюкози в крові та високий кров'яний тиск можуть пошкоджувати кровоносні судини, які забезпечують харчування сітківки. Пошкоджені клітини сітківки починають виділяти спеціальні хімічні речовини, які викликають утворення нових кровоносних судин. Вони частіше ламаються і кровоточать. Виникають ознаки ретинопатії, які можуть закінчитися відшаруванням сітківки або іншими порушеннями, аж до атрофії зорового нерва. Позитивний прогноз залежить від форми захворювання, своєчасної діагностики та правильно обраного методу лікування.

Патогенез ретинопатії

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви захворювання

Розтріскування судин і поява темних плям у полі зору — найбільш часті симптоми ретинопатії. Захворювання часто починається безсимптомно, відсутні проблеми із зором або больові симптоми. Однак у полі зору з'являється темна пляма.

Серед симптомів ретинопатії можна виділити:

  • поганий зір у темряві;
  • помутніння зору;
  • спотворення зображення;
  • почервоніння очного яблука;
  • більше часу для адаптації очей у яскраво освітлених приміщеннях.
Відкрити Згорнути down

При ретинопатії з часом значно погіршується зір і, якщо ігнорувати процес, може розвинутися сліпота.

Прояви ретинопатії

Особливості перебігу ретинопатії під час вагітності

У період виношування дитини симптоми захворювання проявляються і каталізуються у жінок, які страждають на діабет або гіпертонічну хворобу. Прогрес патології може бути викликаний гормональними змінами в організмі або під дією токсикозу. Серед профілактичних заходів на перше місце виходить періодичний огляд в офтальмолога з виконанням призначень. Лікування слід узгодити з гінекологом, який веде вагітність. Обов'язково приділити увагу зниженню рівня цукру в крові або нормалізації АТ. У разі поступальної ретинопатії призначається лазерна коагуляція сітківки.

Відкрити Згорнути down

Особливості ретинопатії у дітей

Що таке ретинопатія у дітей? Найчастіше це захворювання проявляється у недоношених малюків. Причина ретинопатії пов'язана з незрілістю кровоносних судин. Може виникнути патологічне розростання судин не тільки в сітківці, але й в склоподібному тілі. В результаті сітківка може відшаруватися, що призведе до зорових порушень. Відомо, що чим раніше пологи, тим вищий ризик передчасного розвитку захворювання у дитини.

Пігментну форму хвороби дитячий офтальмолог діагностує в підлітковому віці. У пацієнтів спостерігається поступове зниження гостроти зору, що пов'язане з руйнуванням пігментних клітин і фоторецепторів, тобто структур, які відповідають за поглинання світла.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Ретинопатія має 2 основні наслідки. У першому випадку вона може призвести до закупорки, а, отже, й до зниження припливу крові до фоторецепторних клітин, у другому — стінки судин стають крихкими.

До основних наслідків ретинопатії відносять:

  • Крововилив у склоподібне тіло, через який у полі зору з'являються плями. Буває, що кров наповнює все очне яблуко, тоді пацієнт повністю втрачає здатність бачити.
  • Неоваскулярну глаукому, яка може порушити зоровий процес або викликати сліпоту.
  • Шар сітківки, викликаний рубцевою тканиною, що утворюється на задньому боці ока.

Найнебезпечнішим ускладненням залишається атрофія зорового нерва, після якого відновити зір майже неможливо.

Відкрити Згорнути down

Діагностика ретинопатії

Лікар-офтальмолог проводить діагностику ретинопатії, ґрунтуючись на попередніх скаргах хворого. Щоб підтвердити передбачуваний діагноз, проводиться повне офтальмологічне обстеження.

Огляд сітківки ока простий і безболісний. Спочатку зіниці розширюють краплями, для кращого огляду сітківки. Потім, за допомогою невеликої лампи та збільшувального скла, лікар може оцінити судини, точку виходу зорового нерва (сосочок), жовту пляму, а в середині жовтої плями — мерехтливу судинну оболонку.

Інструментальна діагностика захворювання передбачає:

  • Використання офтальмоскопа, який оцінює стан очного дна.
  • Флюоресцентну ангіографію, при якій лікар вводить в очне яблуко спеціальний барвник і спостерігає за фарбуванням кровоносних судин. Відповідно виявляється патологія сітківки.
  • Оптичну когерентну томографію (ОКТ), яка допомагає визначити, чи є у пацієнта набряк жовтої плями.
  • Біомікроскопію, спрямовану на обстеження стану кришталика і райдужки.

Електрофізіологічні методи дозволяють оцінити ступінь ураження зорового нерва, якщо вони присутні.

Відкрити Згорнути down

Лікування ретинопатії

Залежно від причини, в лікуванні ретинопатії головне місце займає нормалізація симптомів основного захворювання. До них належать насамперед зниження рівня цукру в крові (у разі діабетичної форми) і використання ліків для контролю значень АТ (при гіпертонії). Крім того, необхідно знизити підвищений рівень холестерину в крові.

Щоб запобігти подальшому погіршенню зору, лікарі рекомендують лазерне лікування, особливо при проліферативній ретинопатії. Процедура передбачає «спалювання» судин, що перешкоджає їх подальшому зростанню. Новими методами є ін'єкції препаратів у склоподібне тіло очного яблука. Це гальмує набряк і подальший розвиток захворювання.

Лікування ретинопатії містить:

  • призначення препаратів, які суттєво розширюють судини та покращують процес кровообігу;
  • застосування вітамінних комплексів з метою зміцнення організму та підвищення можливостей імунітету;
  • приймання антикоагулянтів — препаратів, що зменшують згортання крові, щоб запобігти тромбоутворенню;
  • лікування киснем для зменшення набряків і застійних явищ.
Відкрити Згорнути down

Операції при ретинопатії

Сучасна лазерна хірургія перспективна для лікування захворювання. Судинні зміни усувають за допомогою лазера, який запобігає прогресуванню захворювання або, принаймні, уповільнює його. На пізній стадії діабетичного виду захворювання з кровотечею в склоподібне тіло проводять хірургічне лікування ретинопатії.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Всі пацієнти, навіть з легкими ураженнями, повинні перебувати під постійним наглядом лікаря-офтальмолога. Періодичність оглядів дозволяє попередити ускладнення і зупинити патологічний процес. При діабеті необхідно контролювати, чи знаходяться аналізи на відповідному рівні, а також ймовірність виникнення ліпідних порушень.

Відкрити Згорнути down

Профілактика ретинопатії

Якщо існує високий кров'яний тиск або діабет, треба відвідувати лікаря-офтальмолога не рідше одного разу на рік. Якщо вже є уражені судини, інтервали необхідно скоротити до 3–6 місяців.

Щоб запобігти ретинопатії, потрібно:

  • дотримуватися дієти та приділяти увагу фізичному навантаженню. Це поліпшить обмін речовин і кровообіг (відповідними видами спорту є, наприклад, плавання або їзда на велосипеді);
  • відмовитися від куріння;
  • вживати алкоголь в помірних кількостях.
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Якщо ретинопатію вже діагностували, можна простими діями запобігти загостренню хвороби:

  • звернути увагу на оптимальний рівень цукру в крові;
  • постійно вимірювати АТ, а при підвищенні показників знижувати його;
  • обов'язково стежити за ліпідами в крові та за необхідності знижувати їх за допомогою дієти або ліків.

Екстремальні або надмірні фізичні навантаження можуть викликати кровотечу.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Що таке фонова ретинопатія?

Фонова ретинопатія — це порушення кровопостачання у сітківку ока. Патологія виникає в результаті аномалії судин і веде до розвитку дистрофічних процесів з наступною атрофією зорового нерва й сліпоти. Ретинопатія може бути вродженою, ідіопатичною (хвороба Коутса) або вторинною, яка розвивається на тлі якого-небудь захворювання: гіпертонії, цукрового діабету, ниркової недостатності тощо.

Як часто зустрічається ретинопатія недоношених дітей?

Статистика, що показує частоту виникнення ретинопатії у недоношених, розповсюджується на різні регіони й країни. У групі ризику знаходиться від 17 % до 35 % новонароджених. Найвищий відсоток хворих відзначається серед дітей з екстремально низькою масою тіла при народженні. Дитячий офтальмолог допоможе визначити наявність ретинопатії у новонародженої дитини.

Як попередити діабетичну ретинопатію?

Основний профілактичний захід щодо діабетичної ретинопатії — контроль цукру в крові. Запобігти захворюванню допоможуть скориговане харчування й адекватні фізичні навантаження. Хворі на цукровий діабет повинні проходити спостереження в офтальмолога. Велику роль в ранній діагностиці захворювання відіграє ОКТ (оптична когерентна томографія). Важливо пам'ятати, що несвоєчасна діагностика діабетичної ретинопатії може привести до повної втрати зору.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог

Який лікар лікує ретинопатію?

Клініка МЕДІКОМ пропонує послуги висококваліфікованих офтальмологів для лікування ретинопатії в Києві. Так само може знадобитися консультація ендокринолога. За допомогою діагностики на сучасному обладнанні можна вчасно розпізнати небезпечне захворювання. У підрозділах нашої клініки на Оболоні та Печерську фахівці запропонують ефективні методи лікування для вашого швидкого одужання.

comment 18
Качуровський Богдан Анатолійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий лікар-офтальмолог
comment 18
Марюхніч Надія Володимирівна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.
comment 36
Якубовський Сергій Валерійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 9
Буяновська Леся Анатоліївна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог

Вiдгуки

05.04.2021 19:58
Лариса

Спасибо за помощь. Это действительно важная информация.

18.02.2021 13:01
Валерія

Дуже хороший сервіс, вивчивши всю інформацію можна сміливо йти до лікаря. У наш час треба знати чого чекати.

12.01.2021 16:32
Лілія

Спасибі величезне, зараз проходжу лікування, спасибі автору за статью.

08.11.2020 21:18
Клавдия

Воспалился глаз, спасибо за информацию, завтра иду к врачу.

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down