Що таке бурсит?
Медичний центр МЕДІКОМ пропонує пройти лікування хвороб суглобів. У нас є все необхідне сучасне обладнання для точної діагностики та ефективного лікування. Наші фахівці не тільки пояснять, що таке бурсит, а й допоможуть позбутися хвороби й почати життя без болю.
Бурсит — це запалення сполучної тканини (сумки), яка виконує функцію амортизатора між сухожиллям і кісткою. У цій сумці м'яз працює під час руху, при цьому він захищений від надмірного тертя. Структури розташовуються біля суглобів і зазвичай містять невелику кількість рідини. Найчастіше запалення синовіальної сумки формується в зоні плечового, ліктьового, колінного або стегнового суглоба.
Класифікація бурситу
Бурсити класифікуються за кількома параметрами:
- за тяжкістю протікання хвороби — гостра, підгостра і хронічна форми;
- на основі виявленого збудника — специфічна (гонорейний, туберкульозний, сифілісний тип) та неспецифічна патологія;
- за характеристиками ексудату — гнійна, серозна і геморагічна патологія.
Окремо класифікується бурсит інфікованого та неінфікованого плану.
Етіологія захворювання
Запальний процес сумки суглоба у молодих пацієнтів зазвичай протікає в гострій формі, а у літніх часто переходить в хронічну.
У бурситу різні причини виникнення. Захворювання може бути викликане:
- травмою: найчастіше при падінні на лікоть або коліно;
- тиском: довгими нахилами, стоянням на колінах;
- інфікуванням: найчастіше, від неправильно зашитої рани;
- навантаженнями, що повторюються: підняттям тяжкостей на роботі;
- постійним перевантаженням: наприклад, людина виконує одну й ту саму діяльність протягом тривалого часу;
- наявністю запальних захворювань: ревматоїдним артритом, подагрою.
Додаткові причини бурситу:
- сильні фізичні навантаження, до яких пацієнт не звик, наприклад, бодибілдинг;
- відкладення кальцію в плечовій зоні при дегенеративних змінах сухожиль;
- неправильні або занадто інтенсивні вправи на розтяжку;
- ідіопатичні (з невідомою причиною) фактори запалення.
Патогенез
Здорова сумка виробляє синовіальну рідину, фермент, який змащує і зволожує суглоб, забезпечуючи гладку і безболісну роботу його структур. Роздратована синовіальна сумка викликає перевиробництво рідини, розширює і стискає навколишні тканини, викликаючи набряк та інші симптоми. В результаті формуються ознаки бурситу: рухливість суглоба порушується та ускладнюється, а підвищене тертя між структурами викликає біль. Своєчасно поставлений діагноз дає сприятливий прогноз при правильному лікуванні.
Клінічні прояви бурситу
Симптоми бурситу можуть з'явитися раптово або розвиватися поступово, проте в будь-якій з форм переважають певні ознаки:
- обмеження рухових можливостей суглоба;
- почервоніння та гіпертермія шкірних покривів;
- при пальпації з'являється біль, який збільшується під час руху та зникає у стані спокою;
- набряк - супроводжується наповненням суглоба рідиною.
Місце ураження формує додаткові симптоми. Наприклад, при симптомах бурситу верхньої кінцівки з'являється біль, що віддає в лопатку і потилицю. Виникає скутість шиї. При ураженні коліна або стегна біль проходить всією нижньою кінцівкою з обмеженням функціональності.
Особливості перебігу хвороби при вагітності
Для вагітної складно підібрати необхідні ліки при виниклому бурситі. Всі наявні препарати негативно впливають на розвиток плоду. Тому варто обмежитися домашніми засобами лікування, наприклад:
- прогріванням розігрітою сіллю;
- примочками з прополісу.
В гострому випадку лікар підбере необхідне лікування після консультацій з гінекологом. Необхідно знизити навантаження на уражений суглоб, а на крайній випадок можна провести аспірацію рідини з місця запалення.
Особливості захворювання у дітей
Що таке бурсит у дитячому віці? Запалення може виникнути в разі травми або на тлі нестачі кальцію і вітаміну D3. Крім основних причин в етіології захворювання підліткового періоду, присутні алергічні реакції, порушення обміну речовин і аутоімунні ураження.
У кожному окремому випадку лікар-ортопед підбирає індивідуальну схему лікування бурситу. Серед основних варіантів — фізіотерапія, дотримання дієти, ЛФК і масаж. За необхідності можна накласти лангету. Якщо діагностовано ускладнену форму, лікар може призначити хірургічне втручання.
Ускладнення бурситу
Не варто забувати, що захворювання може виникнути в результаті інфекцій та системних патологій. Тому, щоб забезпечити швидке одужання без стресу, лікар завжди уважно стежить за ходом реабілітації. Якщо лікувати бурсит народними методами без звернення до фахівця, пацієнт може отримати серйозні хронічні зміни, особливо в області великих суглобів. Наслідки бурситу включають блокування суглоба, тендінопатію ахіллового сухожилля або появу кісти Бейкера.
Діагностика бурситу
Початок діагностики бурситу — це збір анамнезу травматологом-ортопедом і зовнішній огляд ураженої ділянки. Для підтвердження наявності запального процесу в організмі потрібно здати аналіз крові. Наступний етап — пункція синовіальної сумки. Процедура необхідна для визначення виду рідини в суглобі та підбору антибіотиків.
Додаткові методи обстеження:
- УЗД — чітко показує накопичення додаткової рідини в сумці суглоба;
- рентген — визначає кальциновані структури синовіальної сумки;
- МРТ і комп'ютерна томографія — потрібні при серйозних проблемах з постановкою діагнозу.
Лікування бурситу
Мета лікування бурситу — усунути симптоми, уникнути ускладнень, які особливо обмежують рухову активність суглоба, і дозволити пацієнту повернутися до нормального життя.
У комплекс процедур зазвичай входить:
- повний спокій хворого суглоба;
- пакети з льодом на уражену область;
- іммобілізація і підняття ураженої кінцівки.
Лікування бурситу також включає проколювання хворої сумки, видалення з неї зайвої рідини та введення в неї ліків. Іноді необхідно іммобілізувати хвору кінцівку гіпсовою шиною. Відновлення вимагає поступового повернення до фізичної активності та носіння ортезу. З фізіотерапевтичних процедур призначають лазеротерапію, магнітотерапію та іонтофорез.
Повернення до нормальної фізичної активності відбувається під суворим медичним наглядом. Фармакологічне лікування базується на нестероїдних протизапальних препаратах, знеболювальних, іноді антибіотиках.
У запущених або тривалих випадках може знадобитися операція бурситу з вичерпуванням сумки, її дренуванням і видаленням небажаних елементів.
Контроль виліковності
Бурсит — захворювання, яке добре піддається лікуванню. Симптоми зазвичай проходять через 7–14 днів при правильному лікуванні. Після закінчення курсу необхідно зробити контрольне інструментальне дослідження. У разі зникнення симптомів і ознак спостереження у лікаря не потрібно. Після оперативного втручання контроль виліковності здійснюється за планом лікаря-травматолога.
Профілактика
Хворобу легше і дешевше попередити, ніж лікувати. Тому, профілактика бурситу повинна містити в собі:
- уникнення травм і розтягнення м'язів;
- постійну підтримку фізичної форми;
- техніку правильної розминки перед тренуванням;
- використання подушечок у контактних видах спорту;
- адаптацію фізичної активності та занять спортом за своїми можливостями.
Поради та рекомендації
Дотримання кількох порад допоможе швидше повернутися до повноцінного життя:
- вправи при бурситі починають після того, як стихла гостра фаза захворювання;
- обов'язкове введення регулярних розминок (мінімум 10 хвилин) перед тренуванням;
- використання ортезів та спеціальних накладок у разі травм верхніх кінцівок для полегшення суглобів;
- може знадобитися заміна стільця, коригування висоти письмового столу;
- використання тростини при ураженні суглобів нижніх кінцівок.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує бурсит?
У клініці МЕДІКОМ травматолог-ортопед проведе діагностику і призначить ефективне лікування бурситу в Києві. Наше сучасне обладнання в підрозділах клініки на Оболоні та Печерську дозволить з точністю діагностувати патологію і почати своєчасне лікування. Довірте своє здоров'я професіоналам!
Сертифікати
Вiдгуки
З болячками суглобів мучаюся давно. Особливо непокоїть бурсит. Коли він запалюється, взагалі повноцінно ходити не можу навіть. Нещодавно звернулася до клініки Медіком з цією проблемою, і на мій подив, це перший медичний заклад, в якому мені допомогли. Дали розгорнуту консультацію з рекомендаціями щодо моєї ситуації. Все виконувала, суворо дотримуючись цих рекомендацій, і стан справді став кращим. Тож рекомендую цю клініку - тут є всі умови та сучасні методи лікування захворювань суглобів.
Прийшли з дитиною на прийом до Усаковського Миколи Георгійовича з діагнозом бурсит. Лікар уважний, грамотний. Спочатку оглянув сина, потім дав рекомендації щодо лікування та полегшення неприємних симптомів захворювання, обнадіяв тим, що це пройде з віком, а на даному етапі добре піддаватиметься лікуванню.
Зверталася до Усаковського Миколи Георгійовича з бурситом. Ось уже два тижні, як приймаю призначене ним лікування і почуваюся набагато легше.
Приводила ребенка к детскому ортопеду Христенко Юрию Алексеевичу. Осмотрел дочку, направил на дальнейшее обследование. После назначил лечение, которое уже с первых дней дало результаты. Спасибо большое за рекомендации и такой ответственный подход к работе. И кстати, это один из немногих врачей, которых моя маленькая Вика не боялась, Юрий Алексеевич точно знает подход к детям.
Обращались с ребенком к ортопеду-травматологу Христенко Юрию Алексеевичу. Очень хороший специалист, рекомендую. Знает, как обращаться с детками, хорошо понимает все особенности заболеваний суставов и дает только действующие рекомендации.
Бабусю привозила до клініки Медіком з бурситом. Тут справді європейські умови, ввічливий персонал та сучасні методи діагностики. Усе докладно пояснюють та призначають якісне лікування. Клініку бабуся навіть порекомендувала і своїй сусідці, яка теж страждає на захворювання суглобів.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків