Ангіома: причини появи та особливості захворювання
Ангіома — це судинне скупчення (пухлина), сформоване із судин кровоносної системи або лімфатичної.
Нешкідливі «червоні родимки» можуть залишатися такими все життя. Але у деяких випадках утворення можуть завдати чимало проблем. Щоб знизити ризики, проконсультуйтеся з фахівцем клініки МЕДІКОМ.
Класифікація та види
Залежно від типу судинної системи, де сформувалася ангіома, вони діляться на гемангіоми та лімфангіоми. Також їх можна систематизувати з позиції гістології:
- справжні (мономорфні);
- новоутворення з компонентом стінки судини (поліморфні).
Серед гемангіом виділяють:
- кавернозні;
- прості;
- гіллясті;
- змішані;
- комбіновані.
Проста, або капілярна, ангіома — це утворення з невеликих тонких судин, що розрослися. На шкірі вони виглядають як яскраво-червона (артеріальна) або вишневого кольору родимка (венозна). Ангіома цього типу практично ніколи не перероджується в рак.
Печериста (кавернозна) являє собою губчасту порожнину з кров'ю. Зовні вона схожа на горбистий вузол синюшного забарвлення. Найчастіше розташовуються підшкірно. Венозна ангіома виглядає пучком дрібних вен (голова Горгони).
Рацемозна, або гілляста, гемангіома — це «клубок» звивистих судин, що розширилися. Як правило, спостерігається на кінцівках, рідше — на обличчі. Змішані утворені із судин і тканин інших типів. Комбіновані зазвичай поєднують просту і печеристу ангіоми.
За формою судинні утворення діляться на:
- вузлові;
- плоскі ангіоми;
- «зірочки» (павукоподібна ангіома);
- серпігінозні.
Окремо варто згадати про старечу ангіому — безліч маленьких «родимок» круглої форми червоно-рожевого кольору. Як правило, вони виникають після сорока років.
Лімфангіоми мають поділ за видами:
- проста;
- кавернозна ангіома;
- кістозна.
Також бувають поодинокі або множинні ангіоми. До 80 % діагностованих аномалій такого типу припадає на гемангіоми верхньої частини тіла, зокрема голови. Зустрічається така пухлина на кістках, фалангах пальців (гломус-ангіома). Найрідше ангіоми виявляють у глотці, печінці, легенях, на повіках і зовнішніх статевих органах.
Ангіоми: причини прояву
Найчастіше зустрічаються вроджені ангіоми. На них припадає понад 70 % від усіх новоутворень у новонароджених. Причиною називають нетипове формування з'єднань між судинами у процесі внутрішньоутробного розвитку. Іноді дефект утворюється після травми або на тлі хвороб (захворювання судинної системи, цироз печінки), а також — онкології.
Припускається, що у 50 % випадків ангіоми успадковуються за аутосомно-домінантним типом. Розростанню судинної пухлини сприяють:
- стресові ситуації;
- травми;
- порушення пігментації шкіри;
- зловживання алкоголем;
- дисфункція ліпідного метаболізму;
- гормональні порушення;
- прийом деяких ліків під час вагітності (для плода).
А також природні для утворення ангіоми причини — вікові зміни.
Симптоматика та ознаки ангіоми
Клінічна картина багато у чому диктується видом новоутворення. Як правило, судинна пухлина (гіпертрофічна) — це більшою мірою косметичний дефект (печериста, зірчаста ангіома). Типова ознака ангіоми на шкірі — вона блідне при натисканні. Кавернозна ангіома — гарячіша на дотик, ніж сусідні ділянки, пульсує і може збільшуватися під час напруження. Розрив гіллястої може закінчитися серйозною кровотечею. У разі локалізації пухлини на внутрішніх органах симптоми ангіоми можуть доповнюватися розладом функцій цих органів. У разі ураження мозку ознаки ангіоми можуть проявлятися епілептичними нападами і судомами. Залежно від локалізації пухлини відзначаються:
- слабкість у кінцівках;
- зорові порушення;
- неврологічний дефіцит;
- проблеми з пам'яттю;
- головні болі;
- нудота, шум у вухах;
- дезорієнтація (порушення рівноваги);
- розлад смаку.
Якщо симптоми ангіоми в мозку наростають хвилеподібно, це свідчить про повторний крововилив.
Ангіоми опорно-рухового апарату супроводжуються:
- суглобовими болями;
- патологічними переломами;
- деформацією хребта;
- синдромом компресії спинномозкових нервових закінчень.
У групі ризику діти молодшого віку, підлітки в період гормональної нестабільності, вагітні та особи, які зловживають засмагою (солярієм).
Ангіома у дітей
Дитячі гемангіоми з'являються у перші місяці життя (до року). Ця доброякісна пухлина трапляється у 10-12 % дітей, і приблизно у 20 % новонароджених. Як правило, інфантильні гемангіоми швидко ростуть і досягають піку розвитку до 12 місяців. У переважній більшості випадків відбувається спонтанна інволюція. Зазвичай до десяти років зворотний розвиток пухлини завершується, ангіома зникає.
У новонароджених дівчаток гемангіому діагностують частіше, ніж у хлопчиків (за деякими даними — у 5 разів). Локалізація дефекту різна. У деяких випадках виявити глибоку ангіому у немовляти можна тільки за допомогою МРТ.
Якщо немає загрози життю або перешкод роботі органів, хірургічне втручання не застосовується.
Ускладнення при ангіомах
При ураженні внутрішніх органів ангіоми здатні викликати серйозні порушення функцій організму. Виникають проблеми з диханням, травленням, сечовипусканням, зоровим сприйняттям. Кісткові ангіоми деформують скелет. У процесі розростання пухлини можуть запалитися, призвести до тромбозів і флебітів. Пошкодження глибоко розташованої великої ангіоми небезпечне і потребує оперативного лікування для зупинки кровотечі. У лімфангіом найчастішим ускладненням є нагноєння.
Венозна ангіома мозку (мозочка, лівої/правої лобової частки) небезпечна схильністю до крововиливу. Наслідки ангіоми у вигляді кровотеч розрізняються за характером прояву:
- така, що не призводить до розростання;
- профузна, за якої пухлина збільшується і сильніше тисне на головний або спинний мозок;
- підтікаюча, коли кров просочується через стінки ангіоми, руйнуючи тканини мозку.
Пухлина на підшлунковій, селезінці або печінці може спричинити порожнинні кровотечі.
Без необхідного лікування судинна ангіома здатна призвести до летального результату. Помітивши у себе схоже за описом утворення (особливо у місці, де підвищений ризик травми шкіри), слід негайно звернутися до фахівця. Досвідчений дерматолог клініки МЕДІКОМ точно і безпечно визначить тип новоутворення, призначить ефективний спосіб позбавлення від ангіоми.
Діагностика ангіоми
Діагностика поверхневих ангіом не становить труднощів. При складній локалізації вдаються до інструментальних методів діагностики:
- рентгенографія;
- УЗД;
- МРТ, КТ;
- дерматоскопія;
- ангіографія.
При кавернозній ангіомі діагностика вимагає візуалізації. Томографія дає змогу встановити факт наявності та достовірно диференціювати утворення перед тим, як лікувати ангіому. Також може бути призначена пункція для біопсії.
Ангіома: як лікувати?
Лікування ангіоми орієнтоване на припинення розростання, усунення патології, відновлення функцій судин. Схема терапії індивідуальна. Можуть застосовуватися кортикостероїди, гормональна терапія і методики лікування виразок. При доброякісних утвореннях практикують метод вичікування перед тим, як лікувати ангіому хірургічно.
Показанням до оперативного втручання слугують:
- швидке прогресування;
- велике ураження;
- розташування в області шиї, голови;
- схильність до утворення виразок, наривів;
- локалізація або величина, що загрожують життю;
- ризик травми;
- перешкоджання роботі органів.
Судинна хірургія пропонує такі методи втручання, як перев'язування судин, прошивка дефекту та операції з видалення (фібра ангіоми). Крім цього застосовують:
- променеву (радіотерапію);
- кріодеструкцію;
- склеротерапію;
- електрокоагуляцію;
- емболізацію;
- лікування лазером;
- хімічні засоби.
Кількість сеансів залежить від складності утворень. Народні засоби та лікування ангіоми у домашніх умовах потрібно заздалегідь обговорити з лікарем.
Профілактика ангіоми
Профілактики для вроджених форм ангіоми не існує. Знизити ризик появи і розростання можна, обмеживши перебування на сонці та вживання алкоголю, уникаючи стресів і травм. Профілактикою ускладнень служить своєчасне звернення за медичною допомогою.
Питання-Відповідь
Чи можна народжувати при венозній ангіомі?
Венозне новоутворення не є абсолютним протипоказанням для вагітності та пологів. При безсимптомному перебігу, як правило, пологи відбуваються природним шляхом. Однак необхідна консультація гінеколога та нейрохірурга, а також результати ангіографії (розмір, локалізація ангіоми) для оцінки ризику розриву під час потуг.
Ангіома це рак чи ні?
Ангіома — це доброякісне новоутворення, що складається з кровоносних судин. Пухлина не схильна до переродження на рак, але ризик малігнізації все ж є, адже будь-яке новоутворення може стати причиною онкології. Тому записатися на консультацію онколога при ангіомі — це правильне і своєчасне рішення.
Чи потрібно видаляти ангіоми на шкірі?
Шкірні ангіоми — це більше естетичний недолік, ніж медична проблема. Але коли новоутворення часто травмується, росте, має ризик кровотечі, ангіому шкірних покривів потрібно видаляти. Розташування та розмір впливає на вибір методу терапії: механічний (скальпелем), кріотерапія, склерозування, електрокоагуляція, лазерна хірургія. Лікування підбирається на консультації хірурга.
Який лікар лікує ангіому?
Для постановки точного діагнозу рекомендуються консультації фахівців різних напрямків — отоларингологія, флебологія, онкологія тощо. Цілий штат компетентних лікарів нашого медцентру готовий запропонувати послуги з лікування ангіоми в Києві (Оболонь, Печерськ). Задайте хвилюючі питання за телефонами на сайті клініки і приходьте позбутися проблем досвідченими руками лікарів клініки МЕДІКОМ.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1330. Консультація онколога
|
1300 грн
запис на прийом
|
1300 грн
запис на прийом
|
|
4746. Консультація дерматолога-онколога (включена вартість мікровідеодіагностики)
|
1700 грн
запис на прийом
|
5330. Консультація судинного хірурга - флеболога Ковальчука В.М.
|
1500 грн
запис на прийом
|
1563. Дерматоскопія
|
650 грн
запис на прийом
|
Ліцензії та сертифікати
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Вiдгуки
Зверталися до клініки Медіком з ангіомою, яка скоріше за все виникла на фоні гормональних порушень в організмі. Пройшла також курс лікування у ендокринолога для усунення причини. Думаю, що все буде добре.