
Як лікувати ацидоз?
Ацидоз — це небезпечний для життя стан, при якому порушується кислотно-лужний баланс в організмі. У результаті pH крові падає нижче 7,35. Ацидоз у людини виникає через збільшення концентрації кислот, які є продуктами метаболізму, або зменшенням їх концентрації через прийняття певних видів їжі.
Класифікація ацидозу
Розрізняють гострі та хронічні форми захворювання, які проявляються в різному стані компенсації.
Кислотно-лужний дисбаланс формує такі види ацидозу:
- дихальний — через порушення газообміну та недостатнє виведення вуглекислого газу через легені, кислотно-основні респіраторні порушення найчастіше викликаються захворюваннями дихальної системи;
- метаболічний — як результат підвищення кислот в організмі найбільш часто через вживання специфічної їжі, препаратів, алкоголю, порушення обміну речовин або захворювання нирок.
Лактоацидоз і кетоацидоз — різновиди метаболічної форми. Лактоацидоз — важке, небезпечне для життя порушення кислотно-лужного балансу. Це ускладнення виникає при отруєнні ліками або алкоголем. Кетоацидоз — порушення обміну речовин, при якому в крові відбувається надмірне накопичення глюкози.
Етіологія захворювання
Крім перерахованих специфічних причин ацидозу, існують загальні провокативні фактори:
- Порушення дієти — ризик виникає, коли пацієнт вживає занадто багато тваринного білка. Олія, сир, солодощі, алкоголь, яйця і кава підвищують рівень кислот в організмі, які необхідно нейтралізувати. Постійне одноманітне харчування може спровокувати захворювання.
- Стрес — збільшує рівень адреналіну і кортизолу, гормонів, що підсилюють кислотоутворювальні реакції.
- Нікотин — передбачає стимуляцію вироблення гастрину, який провокує виділення шлункового соку.
- Мала фізична активність — щоденна доза вправ прискорює метаболічні процеси в м'язовій тканині, що сприяє кращому спалюванню кислотних сполук.
Патогенез
Найбільш важливими органами, що беруть участь у підтримці належного рівня pH крові, є легені та нирки. При видиху вуглекислого газу, легені виводять кислоту з організму. Нирки виводять кислоту з сечею і регулюють концентрацію бікарбонату в крові. Обидва процеси відбуваються постійно й у здорових людей жорстко контролюють pH крові. Правильне функціонування обох систем означає підтримання постійного рівня іонів водню в рідинах організму, що, своєю чергою, впливає на всі ферментативні процеси.
Ознаки ацидозу проявляються при дисбалансі кількості продукованих кислот внаслідок збою роботи однієї з систем. Тільки ефективне причинне лікування захворювання в цих випадках дозволяє відновити правильний кислотно-лужний баланс і сподіватися на сприятливий прогноз.
Клінічні прояви ацидозу
Різні форми захворювання відрізняються симптомами ацидозу.
При респіраторній формі виникають:
- задишка;
- головний біль;
- ціаноз - посиніння шкіри;
- втрата свідомості або судоми;
- дихання Куссмауля (дихання собаки, яка швидко біжить), що складається зі швидких глибоких вдихів;
- сонливість.
Симптоми ацидозу при метаболічній формі базуються на проявах кетоацидозу і лактоацидозу.
Клінічна картина кетоацидоза:
- підвищена спрага;
- сухість у роті;
- поліурія;
- порушення свідомості від сонливості до коми;
- біль у животі, біль у грудях;
- нудота і блювота;
- зневоднення і шок.
Для лактоацидозу характерні:
- блювота й болі в животі;
- зменшення кількості сечі;
- низька температура тіла;
- порушення свідомості, в тому числі кома;
- в анамнезі вживання алкоголю, наркотиків;
- зниження артеріального тиску.
При метаболічному ацидозі страждає печінка, порушується секреція жовчі.
Особливості перебігу захворювання під час вагітності
Зміна кислотного балансу під час вагітності найчастіше спостерігається в останньому триместрі. Крім загальних причин, захворювання може виникнути на тлі зниження лужних показників. Проведення діагностики дозволить виявити форму патології. Призначення медикаментозної терапії має бути погоджено з лікарем-гінекологом.
Як лікувати ацидоз у дітей та особливості перебігу захворювання
Ацидоз у дітей виявляється такими ж симптомами, як і у дорослих. В організмі накопичуються шкідливі продукти обміну, які поступово пошкоджують внутрішні органи дитини: серце, нирки, легені, печінка і мозок. Рання діагностика дозволяє провести ефективне лікування і запобігти негативним наслідкам.
Захворювання діагностується, в першу чергу, на підставі симптомів і результатів лабораторних досліджень. Дитячий лікар-нефролог направить дитину на аналіз сечі з визначенням органічних кислот. Дитячий лікар-гастроентеролог, крім специфічної терапії, призначить дієту з низьким вмістом білка. В результаті якість життя дитини значно поліпшується.
Ускладнення
Наслідки ацидозу:
- внаслідок збільшення кількості сечової кислоти з'являється подагра, захворювання, що проявляється сильними болями в суглобах;
- наслідком ацидозу є діабет, артеріальна гіпертензія, порушення функції нирок і утворення каменів, а також збої у функціонуванні імунної системи;
- порушення кислотно-лужного балансу часто супроводжуються приступами голоду, стомлюваністю, апатією, погіршенням стану шкіри, посиленням випадання волосся, ламкістю нігтів і підвищеним потовиділенням.
Діагностика захворювання
Своєчасна діагностика може зробити подальше лікування ефективнішим, а хвороба не призведе до такої кількості негативних змін. Підставою для діагностики є оцінка клінічної картини — видимі симптоми та результати лабораторних досліджень.
Лабораторні методи спрямовані на оцінку газового складу крові. Забір матеріалу здійснюється з артерії. Необхідно оцінити показники електролітів у крові та визначити pH сечі.
Інструментальна діагностика ацидозу містить:
- рентген, для визначення патологічних змін у легенях;
- УЗД внутрішніх органів;
- КТ для визначення першопричини захворювання.
Лікування ацидозу
Лікувальні заходи при ацидозі завжди спрямовані на усунення причини основного захворювання. Лікування ацидозу респіраторної форми починається з відкриття дихальних шляхів і серцево-легеневої реанімації в разі раптової зупинки серця. Застосовується пасивна киснева терапія та ШВЛ. Лікування гострих захворювань проводиться у відділеннях лікарні.
Під час лікування ацидозу метаболічного характеру потрібна відповідна терапія. Вона включає інсулін при діабеті, діаліз — при деяких отруєннях, лікування гострих серцево-судинних захворювань і шоку. Крім того, пацієнтам потрібна інтенсивна гідратація, що коригує водно-електролітні порушення. Головний напрямок — лікування захворювання, що провокує ацидоз у людей. Таке лікування завжди потрібно проводити в умовах стаціонару. Для специфічної терапії застосовується натрій бікарбонат.
Контроль виліковності
Ацидоз повністю вилікувати важко. Однак відповідні методи можуть значно полегшити симптоми, і хвороба перестане прогресувати. Періодичне відвідування лікаря пов'язане зі зниженням ймовірності розвитку ускладнень. Необхідно також дотримуватися дієти з низьким вмістом білка. Щоб уникнути рецидиву, потрібна своєчасна здача аналізів.
Профілактика ацидозу
Щоб уникнути ризику ацидозу, щодня потрібно дотримуватися таких правил:
- вживати в їжу мінімальну кількість жирів тваринного походження і цукру;
- необхідно кинути курити та уникати місць для куріння;
- випивати не менше 2 літрів негазованої мінеральної води з низьким вмістом натрію;
- у раціоні повинні бути присутні овочі та фрукти, що мають олужнюючі властивостями;
- мінімізувати вживання алкоголю та кави;
- уникати стресових ситуацій;
- потрібне помірне фізичне навантаження.
Поради та рекомендації
Деякі продукти є кислотоутворювальними, інші — лужними. Кислотоутворювальна їжа необов'язково повинна бути кислою, але зазнаючи метаболічні процеси в організмі людини, вона може викликати ацидоз.
До цієї групи входять:
- м'ясо;
- домашня птиця;
- м'ясне асорті;
- сири;
- олія;
- тваринні жири;
- яйця;
- солодощі;
- борошно;
- рис;
- ячмінна крупа;
- картопля;
- алкоголь і кава.
З іншого боку, кислі цитрусові після перетравлювання мають олужнюючу дію. Лужноутворювальні властивості виявлені в більшості овочів і фруктів.
Особливо активні в цьому напрямку:
- буряк;
- салат;
- яблука;
- селера;
- банани;
- дині.
Щоб організм легше нейтралізував і виводив кислоти, потрібно пити багато води.
Питання-Відповідь
Що таке молочнокислий ацидоз?
Чому діти схильні до ацидозу?
До кого звертатися при метаболічному ацидозі?
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує ацидоз?
Лікування ацидозу в Києві після сучасної діагностики можна пройти в клініці МЕДІКОМ. За результатами обстеження та виявлення причини ацидозу, подальша терапія призначається лікарем-гастроентерологом, пульмонологом або нефрологом залежно від встановленої форми захворювання. У процесі консультації пацієнт отримує рекомендації щодо дієти та способу життя. Звертайтеся в наші підрозділи на Оболоні та Печерську, щоб уникнути важкого лікування в стаціонарі.
Сертифікати
Вiдгуки
Полезная информация, особенно для родителей детей с ацидозом, мы с ребенком пережили все «прелести» этого недуга, сегодня слава богу медицина шагнула вперед.
Спасибі автору, дуже правильна стаття.
Кращий сервіс, завжди до нього звертаюся і знаходжу правдиву інформацію.
У ребенка поднялся ацетон, приписали обильное питье, медикаментозное лечение. Очень быстро восстановили. Спасибо.
Очень хорошая статья, все по делу, а главное - теперь знаем что делать, и к чему быть готовыми.
Прочитала, інформація викладена доступно, зрозуміло, одне але дуже мало інформації, як попередити.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків