Вам передзвонити?

Викличте лікаря додому

Дата народження
Зручний час прибуття
з
до

Запис на консультацію

Дата народження
Зручний час прибуття
з
до

Напишіть 
відгук

   

Ожиріння як фактор ризику апное сну

 
Устьянцева Софія Борисівна

Устьянцева Софія Борисівна

 
Лікар-невролог вищої категорії, лікар-сомнолог
По-перше: встановлення психологічного контакту і довірчих взаємин. По-друге: лікуючи — не нашкодь. По-третє: лікую не хворобу, а людину

Ожиріння як фактор ризику апное сну

 
Повернутися до списку

Ожиріння є одним із основних факторів ризику розвитку хропіння та синдрому обструктивного апное сну. Відкладення жиру на рівні шиї стискають дихальні шляхи, що збільшує ризик їх спадання під час сну.

Водночас хропіння і синдром обструктивного апное сну спричинюють прогресування ожиріння. Це обумовлено кількома факторами:

 

  • Порушення структури сну при синдром обструктивного апное сну призводить до зникнення глибоких стадій сну (дельта-сну). А під час дельта-сну продукується соматотропний гормон (гормон росту), який у дорослих відповідає за мобілізацію жиру з депо в організмі. Його роботу можна показати на прикладі: коли ми довго не вживаємо їжу і нам потрібно використовувати власний жир для вироблення енергії, запускаються різні гормональні реакції з участю гормону росту і жир перетворюється на енергію. Якщо ж гормону росту бракує, то власний жир людина витрачати практично не може. Водно час поповнення жирових запасів відбувається так само. У результаті накопичення жиру триває, а його переробка суттєво гальмується. Це, відповідно, призводить до прогресування ожиріння.
  • Хронічний і виражений брак кисню в нічний час (іноді загальна тривалість зупинок дихання за ніч може становити 3-4 години) стає причиною загального уповільнення обміну речовин в організмі і збільшує ризик розвитку ожиріння.
  • Виражена сонливість і втома на тлі синдрому обструктивного апное сну обумовлює істотне обмеження рухової активності вдень, що ще більшою мірою сприяє уповільненню обміну речовин і прогресуванню ожиріння.

Таким чином утворюється замкнуте коло, коли ожиріння і синдром обструктивного апное сну посилюють перебіг одне одного.