exit
search serach
Как передается грипп?

Як передається грип?

Грип – це гостре вірусне висококонтагіозне захворювання, що характеризується переважним ураженням верхніх дихальних шляхів та загальною інтоксикацією організму. Грип (Grippus) швидко і масово поширюється.

Класифікація

Залежно від клінічної картини, виділяють типові та атипові форми грипу. Типові форми поділяються на легкі, середньої тяжкості, тяжкі.

Атипові форми грипу – блискавична (гіпертоксична) та стерта.

Етіологія захворювання

Причиною грипу є РНК-віруси. Збудники містять два антигени – гемаглютинін та нейрамінідази. Залежно від антигену, виділяють три основних серотипи вірусів: A, B, C.

Віруси грипу дуже мінливі, особливо серотипу А. Практично щороку виникають нові варіанти грипу, до яких у населення немає імунітету. Кожен новий вірус грипу значно відрізняється за антигенними властивостями від попереднього і викликає складніші та більш масові епідемії грипу.

Як передається грип?

Джерелом захворювання є людина. Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше, інфекція розповсюджується в осінній та зимовий період.

До грипу сприйнятливі всі вікові групи, але найбільше – діти. Захворюваність характеризується вибуховим характером та стрімко охоплює широкі маси населення.

Після перенесеного грипу формується постінфекційний імунітет тривалістю 1-3 роки, але тільки до того різновиду грипу, яким була викликана хвороба. Антигенна мінливість вірусу може призводити до неспроможності імунітету та повторного захворювання.

Механізм розвитку

Вірус грипу легко пристосовується до особливостей клітин слизової оболонки дихальних шляхів. Потрапляючи на слизову, вірус проникає в епітеліальні клітини, де посилено розмножується та викликає розвиток дистрофічних явищ і некрозу. Хвороба швидко поширюється з носоглотки в гортань, трахею, бронхи. В результаті цього, у зараженої людини, як ускладнення, може розвинутися геморагічний синдром – геморагічний висип на шкірі та слизових оболонках, крововиливи у внутрішні органи.

Зниження бар'єрної функції клітин слизової оболонки сприяє активізації умовно-патогенних мікроорганізмів дихальних шляхів, загостренню бактеріальних хронічних патологій та виникненню різного роду ускладнень.

Поступове формування імунітету сприяє тому, що розмноження вірусу припиняється і настає одужання.

Клінічні прояви

Зазвичай, інкубаційний період грипу становить від 1 до 2 діб, але іноді перші симптоми захворювання можуть проявитися вже через кілька годин. Ознаки грипу проявляються гостро і захворювання розвивається стрімко, протягом декількох годин: з'являються болючі відчуття та сухість в носоглотці, сухий кашель та закладеність носа.

Симптоми грипу:

 • висока температура тіла (часто до 39-40 градусів);
 • сильний головний біль, який локалізується в лобовій та лобно-скроневій ділянках;
 • лихоманка;
 • підвищене потіння;
 • ломота в м'язах, суглобах, кістках;
 • світлобоязнь;
 • прискорене дихання;
 • тахікардія;
 • розбитість й підвищена слабкість;
 • зниження апетиту;
 • серозно-слизові виділення з носу, які в разі залучення бактеріальної інфекції стають гнійними;
 • біль при русі очей та в надбрівних дугах;
 • порушення сну.

У хворих може з'явитися герпетичний висип на губах та крилах носа. Внаслідок ін'єкованості судин склери, обличчя та очі стають червоними. Можливі носові кровотечі. Слизова оболонка носа гіперемована та набрякла.

Важкість хвороби визначається вираженістю загальної інтоксикації. При важкому перебігу грипу спостерігається гострий початок, різко виражена інтоксикація організму, тривала лихоманка, блювота, судоми, втрата апетиту, втрата свідомості.

При блискавичній формі в симптомах грипу переважає важкий нейротоксикоз, що супроводжується розвитком набряку головного мозку, дихальної та серцево-судинної недостатності. Характерні крайня важкість та швидкоплинність захворювання, які закінчуються смертю.

Грипп

Ускладнення

Найчастішим ускладненням грипу є запалення легенів – пневмонія, яка розвивається в результаті долучення бактеріальної флори (стафілококів, пневмококів).

Несприятливі наслідки та ускладнення грипу:

Найважчим ускладненням захворювання є токсичний шок, який проявляється гострою судинною недостатністю, набряком легенів та головного мозку.

Важкі та ускладнені форми найчастіше розвиваються у дітей, в осіб з ослабленим імунітетом та літніх людей, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи та легенів. У вагітних може виникнути загроза викидня.

Грип часто викликає загострення хронічних захворювань (бронхіальної астми, цукрового діабету), частішають випадки інфарктів міокарда та інсультів, серцево-судинної та гострої дихальної недостатності.

Діагностика

Діагностика грипу ґрунтується на симптоматиці захворювання та лабораторних методах дослідження.

Лабораторні дослідження:

 • загальний аналіз крові;
 • вірусологічні дослідження змивів з носоглотки;
 • виявлення вірусного антигену методом імунофлюоресценції;
 • серологічні дослідження (РСК, РГГА).

При підозрі на розвиток запалення легенів, терапевт призначає рентген органів грудної клітини.

Диференціальна діагностика грипу проводиться з багатьма інфекційними респіраторними захворюваннями, які супроводжуються високою температурою. При цьому, враховуються характерні симптоми грипу: швидке підвищення температури, лихоманка, біль у м’язах та суглобах, гіперемія обличчя, сильний головний біль, відсутність нежитю, закладеність носа в перші дні хвороби.

Лікування

Лікування грипу легкої та середньої тяжкості здійснюється в домашніх умовах. Госпіталізації підлягають пацієнти з важкими й ускладненими формами грипу, а також з важкими супутніми захворюваннями.

Хворим рекомендується рясне пиття (чай, морси, компоти, соки), легкозасвоювана та повноцінна дієта. Протягом всього періоду лихоманки показаний суворий постільний режим.

Лікування грипу комплексне і включає:

 • етіотропне лікування (противірусні препарати, протигрипозний імуноглобулін);
 • патогенетичну терапію (глюконат кальцію, аскорбінову кислоту, рутин, антигістамінні препарати та ін.);
 • симптоматичне лікування (відхаркувальні, протикашльові, жарознижувальні засоби);
 • дезінтоксикаційну інфузійну терапію.

За наявності бактеріальних ускладнень та супутньої патології, викликаної бактеріальною флорою, призначають антибіотики і сульфаніламідні препарати.

Профілактика

При лікуванні хворого на грип вдома, його необхідно ізолювати в окрему кімнату, яку треба регулярно провітрювати, та проводити в ній вологе прибирання. Важливо підтримувати оптимальну температуру (18-20 градусів) та вологість повітря 60%.

Всі особи, що оточують хворого, повинні носити медичні пов'язки, які потрібно міняти кожні 3-4 години.

У період епідемії грипу в дошкільних та загальноосвітніх закладах вводиться карантин. Обмежуються відвідування масових заходів.

Профілактика грипу в період епідемії захворювання:

 • використання оксолінової мазі для обробки слизової носа;
 • вживання противірусних препаратів, інтерферону (тільки після консультації з лікарем);
 • повноцінний сон;
 • повноцінне харчування з достатньою кількістю вітамінів;
 • щоденна фізична активність;
 • загартовування організму;
 • точковий масаж та голкорефлексотерапія в області біологічно активних зон.

Важливим і ефективним специфічним засобом попередження грипу є вакцинація.

Признаки гриппа

Вакцинація

Щеплення від грипу не є ліками проти хвороби та не здатне вилікувати вже інфікованих хворих. Але воно може запобігти зараженню та активізувати захисні сили організму для протистояння інфекції. Після введення вакцини, в організмі виробляються антитіла, які готові атакувати та знищувати віруси.

Вакцинуватися від грипу найкраще за 1-1,5 місяці до сезонного поширення захворювання (вересень, жовтень). За цей час в організмі виробляються необхідні антитіла.

Для імунізації дітей, дитячий інфекціоніст підбере спеціальні варіанти вакцин.

Протигрипозна вакцина діє до року, після чого поступово виводиться з організму.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії

Який лікар лікує грип?

При виникненні симптомів захворювання у дітей необхідно звернутися до педіатра, рекомендації з лікування захворювання у дорослих дасть терапевт. При розвитку ускладнень або загостренні хронічних захворювань можуть знадобитися консультації вузьких спеціалістів (кардіолога, ревматолога, невролога, інфекціоніста та ін.).

 

Отримати ефективне лікування грипу ви можете в поліклініках МЕДІКОМ. З усіх питань звертайтеся в наш колл-центр за телефонами, вказаними на сайті клініки.

Алексєєнко Олена Іванівна
Зав.терапевтичним відділенням на Печерську, лікар-кардіолог вищої категорії
comment 19
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, кандидат медичних наук
comment 15
Антропова Тетяна Вікторівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 9
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 5
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, лікар-гастроентеролог
comment 12
Вишневська Лариса Володимирівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 23
Волова Катерина Федорівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 17
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
comment 9
Гершкович Ігор Вікторович
Лікар-кардіолог, реаніматолог, терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 20
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар-терапевт, к.м.н.
comment 7
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 41
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 13
Демаш Юлія Георгіївна
Лікар-педіатр вищої категорії, дитячий імунолог
comment 16
Джалалова Вікторія Миколаївна
Лікар-педіатр, дитячий гастроентеролог вищої категорії, дієтолог
comment 6
Каламанова Олена Петрівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії
comment 14
Капшук Олена Володимирівна
Лікар загальної практики та сімейної медицини першої категорії
comment 10
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар-терапевт, лікар загальної практики вищої категорії
comment 9
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
comment 5
Колосова Лариса Володимирівна
Лікар педіатр вищої категорії
comment 7
Лисак Юлія Володимирівна
Завідуюча терапевтичним відділенням на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, пульмонолог першої категорії
comment 13
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 12
Мамонова Олена Миколаївна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 10
Марунчин Тетяна Андріївна
Лікар-педіатр
comment 5
Матвєєва Світлана Юріївна
Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії, к.м.н.
comment 1
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 7
Метелиця Інна Миколаївна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії
comment 18
Овчиннікова Наталія Миколаївна
Завідуюча консультативно-діагностичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії
comment 26
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог І категорії
comment 1
Папуша Ірина Андріївна
Лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 6
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 22
Рикова Олена Іванівна
Лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 6
Рудковська Наталія Миколаївна
Завідуюча терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 11
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 51
Сіваш Неллі Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 12
Стрюкова Євгенія Сергіївна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 16
Тичук Надія Віталіївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 10
Фірсова Лаура Санвелівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 16
Швець Олег Віталійович
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії, к.м.н., доцент
comment 0

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down