exit
search serach
Перекрут придатків

Перекрут придатків матки

Здоров'я жіночої дітородної системи потребує ретельного догляду та регулярного контролю. Але список часто згадуваних у медичній практиці проблем із жіночим організмом доповнюється й досить рідкісними захворюваннями, які потребують точної діагностики та особливого лікування. Перекрут придатків матки — це одна з таких нерозповсюджених патологій, яка найчастіше виникає у жінок репродуктивного віку. Для цього захворювання характерна наявність патологій яєчників.

Є низка факторів, що призводять до розвитку перекруту придатків матки:

 • доброякісна пухлина яєчників або їхнє збільшення внаслідок вживання медикаментів для стимуляції овуляції;
 • вагітність (під час виношування плода збільшена матка тисне на яєчники).

Злоякісні новоутворення набагато рідше спричиняють розвиток патології. Але перекрут яєчника все-таки можливий внаслідок перифокального процесу.

Перекрут придатків матки потребує обов'язкового хірургічного втручання. Клініка МЕДІКОМ має відповідне сучасне оснащення. У своїй практиці наші досвідчені лікарі використовують лише інноваційні та ефективні методики. Тому в найкоротші терміни можуть виявити перекрут придатків матки та добрати індивідуальну програму лікування для пацієнта залежно від характеру та виду патології.

Відкрити Згорнути down

Класифікація завороту придатків матки

Набагато частіше заворот придатків матки відбувається з правого боку. З лівого боку яєчники захищені сигмовидною кишкою. Вона обмежує рух, тим самим забезпечуючи мінімальний ризик розвитку перекруту.

Існує два види перекруту придатків матки:

 • Частковий перекрут (менше 360 градусів).
  Для цього виду характерне порушення венозного відтоку та мало виражені м'язові шари вен. Артеріальний кровообіг при цьому зберігається. Симптоми при неповному перекруті яєчників та фалоппієвої труби слабовиражені. Больові відчуття в області живота можуть як посилюватися, так і зменшуватися. Це відбувається тому, що придатки часто самостійно «закручуються» й повертаються у звичайне положення. Такий природний процес необхідний для порційної перфузії.
 • Повний перекрут (понад 360 градусів).
  Для цього виду характерне повне блокування артеріального припливу. За короткий термін патологія може спричинити гангрену яєчника та геморагічний некроз.

За швидкістю розвитку існують такі види перекруту придатків матки:

 • Гострий.
  Внаслідок цієї патології виникають некротичні процеси у тканинах.
 • Поступовий.
  І в цьому випадку здавлювання венозних судин відбувається поступово. Внаслідок чого вони починають застоюватися, а кісти наповнюються рідиною, набрякають та синіють. У разі несвоєчасного лікування можливий розрив оболонки, що призводить до крововиливу в черевну порожнину.

Якщо відбувся спонтанний перекрут придатків матки, діагноз можна поставити протягом декількох хвилин після спілкування з пацієнткою. Захворювання проявляється різким болем у животі та супроводжується блюванням.

Відкрити Згорнути down

Причини та умови виникнення завороту придатків матки

Причини завороту придатків матки:

 • вагітність;
 • стимуляція овуляції;
 • збільшення розміру яєчників більше ніж на 4 см, що характерно при розвитку доброякісних новоутворень.

Бувають ситуації, коли придатки здорові, але перекрут все-таки розвивається. Така патологія зустрічається досить рідко, але проявляється найчастіше в дитячому віці.

Найчастіше у жінок репродуктивного віку розвивається перекрут яєчників, але в деяких випадках може бути залучена й маткова труба.

Відкрити Згорнути down

Патогенез перекруту придатків матки

Причини перекруту придатків матки можуть виникнути через заняття танцями, гімнастикою, спортом. У даних ситуація пухлина обертається навколо ніжки автоматично, що призводить до перекручування.

Перекрут придатків матки також розвивається через неправильну форму й нерівномірну щільність новоутворення. Під час перекручування порушується венозний та артеріальний відтік, у результаті кров перестає надходити в яєчник, починає розвиватися некроз та запалення, яке поширюється на черевну порожнину.

Відкрити Згорнути down

Клінічний прояв перекруту придатків матки

Ознаки перекруту придатків матки:

 • блювання та нудота;
 • підвищене серцебиття;
 • різкий та гострий біль у ділянці живота;
 • швидка стомлюваність усього організму;
 • запаморочення, потемніння в очах та втрата свідомості;
 • тягнучі больові відчуття внизу живота.
Відкрити Згорнути down

При прояві перших ознак перекруту придатків необхідно негайно звернутися до фахівця, щоби провести точну діагностику та запобігти ускладненням.

Відкрити Згорнути down

Перекрут придатків матки під час вагітності

Перекрут придатків часто виникає під час гестації. Це тому, що матка збільшується в розмірах і може здавлювати яєчник.

Під час виношування дитини важливо знати:

 • Часто гострі болючі відчуття в області живота та кровотеча приймається за відшарування плаценти, а не за перекрут яєчників. За наявності будь-яких симптомів жінка повинна негайно звернутися до лікаря для діагностики.
 • Гінекологічний огляд новоутворень на яєчнику надто утруднений через великий розмір матки.
 • Перекрут яєчників найчастіше розвивається при дермоїдних та серозних новоутвореннях.
 • Під час пологового процесу за наявності кісти яєчника можливий перекрут та її розрив.

Якщо наявні кістозні утворення на яєчниках у вагітної, вона повинна постійно спостерігатися у гінеколога для загального контролю.

Лікування перекруту придатків матки під час вагітності нічим не відрізняється від звичайного. Майбутній мамі показана термінова госпіталізація до стаціонарного закладу та термінового хірургічного втручання. Найчастіше застосовується метод лапароскопії. Після операції обов'язково потрібно відвідувати гінеколога. Він призначить лікарські препарати, які допоможуть знизити тонус матки та покращать кровообіг плаценти.

Якщо під час вагітності існує ризик розвитку перекруту придатків матки, необхідно відразу звертатися до кваліфікованих лікарів медичного центру МЕДІКОМ. Больові синдроми при патології спричиняють тонус матки, що може призвести до передчасних пологів або переривання вагітності.

Операція з лікування перекруту маткової труби в період гестації також небезпечна, але якщо її не зробити, то наслідки можуть бути серйознішими. Підібрати оптимальне лікування в даному випадку допоможуть лікарі Клініки МЕДІКОМ, що має необхідну кваліфікацію та досвід.

Перекрут придатків матки під час вагітності
Відкрити Згорнути down

Особливості перекруту придатків матки у дітей

Абдомінальний синдром при перекруті придатків матки у дітей найчастіше є причиною термінової госпіталізації. У комплексній терапії чільне місце посідає операційне втручання шляхом лапароскопії. Дитячий гінеколог обов'язково проводить повну діагностику патології та лише на основі цієї інформації може підтвердити діагноз та дати направлення на операцію. Незважаючи на клінічну картину патології, лікар обов'язково робитиме всі необхідні процедури під час лапароскопії, щоби зберегти органи.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення перекруту придатків матки

Небезпечні наслідки перекруту придатків матки є такими:

 • Поширення запальних процесів на сусідні органи тазової області з подальшим порушенням їхньої роботи. Запалення розвивається внаслідок некрозу.
 • Розрив кісти та виникнення кровотечі в черевну область. Це ускладнення може призвести до смерті.
 • Формування спайки в тазовій ділянці та матковій трубі, що призводить до розвитку безпліддя та хронічних захворювань у тазі, ектопічної вагітності.

Якщо вчасно звернутися до лікаря вищої категорії клініки МЕДІКОМ та пройти професійну діагностику, то таких негативних наслідків перекруту придатків матки можна уникнути.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога при перекруті придатків матки

Невідкладна допомога при перекруті придатків матки полягає в тому, щоби жінка обов'язково зайняла горизонтальне положення. Таке розташування тіла допоможе розслабити м'язи черевної ділянки. Якщо біль занадто сильний, можна прийняти знеболювальне. У цей час родичі та близькі люди обов'язково мають викликати швидку допомогу.

Перша допомога при перекруті придатків матки
Відкрити Згорнути down

Діагностика перекруту придатків матки

Діагностика перекруту придатків матки здійснюється двома методами:

 • Ультразвукове дослідження — УЗД.
 • Лапароскопія, як діагностичне обстеження.

Підозра на діагноз «перекрут маткової труби» ставиться тільки за симптомами пацієнта та результатами гінекологічного огляду. Підтвердження діагнозу здійснюватиметься лише після проведення одного з діагностичних методів.

Ультразвукове дослідження проводиться трансвагінальним способом шляхом введення датчика у піхву. Якщо є ризик перекруту яєчника, процедура покаже його збільшення в розмірах або наявність новоутворення. За допомогою кольорової доплерографії можна визначити стан кровообігу до яєчника.

Додатково для діагностики перекруту придатків матки необхідно здати загальний аналіз крові та сечі.

Відкрити Згорнути down

Лікування перекруту придатків матки

Лікування перекруту придатків матки проводиться тільки за допомогою хірургічного втручання. Щоби виправити перекрут, використовуються два основних методи:

 • Лапароскопія.
  Лікар-хірург у черевній порожнині робить кілька невеликих надрізів, розміром 0,5–2 см. Через один отвір вводиться спеціальний пристрій, на кінці якого розміщується камера — лапароскоп. Через інші розрізи вводиться інструментарій, який допомагає лікарю виправити перекрут фаллопієвої труби або яєчника. Лапароскопія виконується в стаціонарі під загальним наркозом.
 • Лапаротомія.
  Цей метод полягає в невеликому розрізі в черевній ділянці. Лікар не використовує лапароскоп, оскільки може самостійно оглянути внутрішні органи наявність патологій. Після операційного втручання пацієнт відчуватиме біль у ділянці надрізу. Тому обов'язково потрібно залишитися на добу в стаціонарному закладі для спостереження.

Своєчасна операція в стаціонарі МЕДІКОМ на Оболоні дає змогу уникнути подальшого розвитку захворювання та уникнути наслідків.

Відкрити Згорнути down

Операції при перекруті придатків матки

Види операції при перекруті придатків матки:

 • лапароскопічна цистектомія — видалення кісти в яєчнику, щоб урятувати орган;
 • сальпінго-оофоректомія — видалення яєчників та фалопієвої труби, коли під час операції перекруту придатків матки виявляється припинення кровопостачання та руйнування тканин;
 • оваріектомія — видалення пухлини в яєчнику.

Вид операції визначається лише після встановлення точного діагнозу лікарем-гінекологом.

 

Навіщо потрібна операція?

Перекрут кісти яєчника є ускладненням росту пухлини яєчника, коли відбувається її ротація навколо своєї осі. Всередині порожнина наповнюється рідиною. Кіста буває одинична та множинна, а її розмір становить від 3 мм до 10 см. Види кісти яєчників:

 • Функціональна.
  Цей вид має гормонозалежний характер. Зазвичай протягом 2 тижнів-1 місяця вона розсмоктується самостійно. Але якщо розмір кісти досягає великого розміру, а комплексне лікування не дає результатів, її обов'язково необхідно видаляти хірургічним шляхом.
 • Справжня.
  Цей тип кісти самостійно не зникає та потребує лише операційного втручання. У будь-який момент можуть початися ускладнення у вигляді розриву капсули, перекруту ніжки та нагноєння. Не варто забувати про те, що існує ризик розвитку злоякісної пухлини, особливо в похилому віці.

Якщо за наявності симптомів перекруту придатків матки вам показана операція, не варто відтягувати час. Запишіться на консультацію до гінеколога, щоби назавжди позбавитися патології.

Відкрити Згорнути down

Контроль лікування

Реабілітація після проведення лапароскопії перекруту придатків матки проходить досить легко у порівнянні зі звичайною операцією. Після проведення процедури в окремих випадках може виникнути:

 • озноб;
 • блювання;
 • нудота.

Ці ознаки є звичайною реакцією на лікарські препарати, що використовуються для загального наркозу.

У перші дні після лапароскопії можуть бути больові відчуття в області яєчника. Вони легко усуваються за допомогою знеболювальних засобів, які призначив лікар. Багато пацієнтів також вказують на дискомфорт у горлі від трубки для наркозу, який швидко минає.

Через кілька годин після операції пацієнтка може самостійно підніматися. Але краще організм не навантажувати, оскільки він ослаблений. Не рекомендується також вживати важку їжу. Після лапароскопії перекруту придатків матки можуть розпочатися невеликі кров'янисті виділення.

Якщо лапароскопія проводиться кваліфікованими лікарями медичного центру МЕДІКОМ, то реабілітація перекруту придатків матки пройде легко та швидко. Унеможливлюється ризик виникнення неприємних наслідків внаслідок проведення професійної діагностики, яка допомагає виявити наявність усіх протипоказань. Після операційного втручання необхідно певний час провести в стаціонарному закладі для усунення можливих ускладнень.

Обов'язково потрібно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря:

 • повний статевий спокій протягом 2–3 тижнів;
 • уникнення фізичних навантажень на організм.

Якщо після проведення лапароскопії пацієнтку турбують болі ниючого характеру, необхідно негайно повідомити про це лікаря. Фахівець проведе огляд для того, щоб унеможливити утворення спайкових процесів. Тривожними симптомами є:

 • підвищення температури тіла вище 38 градусів;
 • почервоніння та запалення швів;
 • слабкість та швидка стомлюваність організму;
 • сплутаність свідомості.

За наявності таких симптомів обов'язково звертайтеся до лікаря медичного центру МЕДІКОМ.

Відкрити Згорнути down

Профілактика завороту придатків матки

Профілактика завороту придатків матки полягає в дотриманні таких заходів:

 • регулярне відвідування гінеколога — 1 раз на пів року;
 • проходження УЗД статевих органів та черевної порожнини — 1 раз на рік;
 • ретельне дотримання та суворе дотримання всіх приписів гінеколога, якщо виникають новоутворення;
 • звернення за консультацією та діагностикою до лікаря за наявності симптомів перекруту придатків матки або кісти.

Якщо ви відчуваєте біль у нижній ділянці живота, підвищується температура тіла, спостерігається нудота, блювання, то варто відразу звернутися до кваліфікованого гінеколога клініки МЕДІКОМ. До приїзду лікаря потрібно дотримуватися постільного режиму. Категорично забороняється охолоджувати або обігрівати ниючу область живота.

І варто пам'ятати, що перекрут придатків матки неможливо вилікувати консервативною терапією. Також категорично забороняється займатися самолікуванням та використовувати народні засоби. У разі виявлення патології лікарі рекомендують бути обережними та повністю відмовитися від фізичних навантажень.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як зрозуміти, що є перекрут яєчника?

Основна ознака перекруту яєчника — гострий живіт. При цьому спостерігаються такі симптоми: сильні різкі болі внизу живота (частіше фіксуються тільки праворуч або ліворуч), вагінальні виділення з домішками крові, диспепсичні розлади (нудота, блювання), підвищена температура, тахікардія. Для діагностики перекруту яєчка призначають УЗД органів малого тазу.

У кого найчастіше діагностується перекрут придатків матки?

Діагностика перекруту придатків матки відбувається у жінок будь-якого віку. Але найчастіше в гінекологію з цим захворюванням потрапляють дівчатка-підлітки та жінки репродуктивного віку. Великий ризик хвороби існує в період гестації та після пологів.

Яка операція краща при перекруті придатків матки: лапаротомічна чи лапароскопічна?

При перекруті придатків матки у дівчаток, дівчат, жінок дітородного віку та вагітних доцільніше проводити лапароскопію — малоінвазивне втручання, під час якого відновлення фізіологічного стану яєчника проводиться спеціальним апаратом лапароскопом через маленькі проколи у животі. При ускладнених випадках, наявності кіст та новоутворень хірург-гінеколог призначає лапаротомію. Це порожнинна операція, під час якої доступ до органів здійснюється через розріз у животі. Таке втручання викликає більшу, ніж при лапароскопії травматизацію тканин та крововтрати.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Який лікар лікує перекрут придатків матки?

Діагностикою та лікування даної патології займається гінеколог. Лікування перекруту придатків матки у Києві у Клініці МЕДІКОМ здійснюється кваліфікованими гінекологами вищої категорії. Записуйтесь на гінекологічну консультацію у відділеннях на Оболоні та Печерську. Зателефонувавши за вказаними на сайті номерами, від спеціалістів нашого кол-центру ви отримаєте відповіді на всі наявні питання.

comment 25
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 13
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 12
Суханова Ауріка Альбертівна
Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, д.м.н., професор, науковий куратор напрямку гінекології
comment 15
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 11
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, сексопатолог
comment 4
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики
comment 8
Яшина Олена Григорівна
Лікар-гінеколог вищої категорії, к.м.н.

Вiдгуки

22.12.2021 11:16
Мария

Спасибо, автору успокоил, у меня беременность 15 недель, поставили диагноз перекрут яичников, завтра иду на операцию, обещают что с ребенком все будет хорошо.

18.09.2021 22:17
Клавдия Романовна

Спасибо очень, полезная статья, завтра дочурку 16 лет веду на прием, у нас похожие симптомы.

03.06.2021 12:13
Злата

Спасибо, этот сервис - все по делу, понятным для пациентов языком, и клиника мне тоже очень ваша нравится.

10.02.2021 10:32
Любовь Дмитриевна

Я ничего не поняла, кроме того что заболел живот - надо идти к врачу.

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down