exit
search serach
Неотложные состояния у детей

Невідкладні стани у дітей. Допомога дитині перед приїздом лікаря

Контроль за здоров'ям дитини — це, мабуть, головна відповідальність батьків. Але не завжди дбайливий догляд вдома та особлива увага можуть убезпечити малюка від раптових порушень стану. Тому у разі виникнення ускладнених симптомів обов'язково потрібна консультація лікаря. Якщо ж з'явилися складні симтоми, а показники вітальних функцій різко погіршились, необхідно вживати екстрені заходи. Так, виклик невідкладної допомоги МЕДІКОМ допоможе оперативно та якісно надати маленькому пацієнту медичну допомогу для первинної стабілізації самопочуття. 

У разі явного погіршення здоров'я є можливість подальшого доправлення до стаціонару для детального обстеження та лікування. Комплексну допомогу дитині в екстреній ситуації можуть надати у дитячому стаціонарі клініки МЕДІКОМ. 

Викликати лікаря слід обов'язково, якщо у вашої дитини:

  • Блювання
  • Зневоднення організму
  • Висока температура
  • Утруднене дихання
  • Біль у животі
  • Біль у паховій області у хлопчиків
  • Ознаки бактеріального менінгіту
  • Кров у калі
  • Надмірна сонливість, судоми, затьмарення свідомості або безпричинна агресія
  • Після проведеної вакцинації іноді виникає зміна загального стану

Блювота у дитини

Якщо дитина почала блювати, перш ніж дати їй пити, необхідно зробити паузу приблизно 30-40 хвилин. Потім дати дитині кілька дрібних ковтків простої чистої води: кип'яченої, відфільтрованої або мінеральної без газу. За можливості сходіть в аптеку і придбайте будь-який сольовий розчин («Гастроліт», «Регідрон», «Хумана-електроліт»). Якщо блювання не повторилося через 15 хвилин після цього, продовжуйте потроху давати воду що 15 хвилин. Не давайте дитині їсти ще приблизно 4 години. Якщо блювання не припинилося, може настати надмірне зневоднення. Тому в такому випадку обов'язково викличте лікаря-педіатра.

Якщо блювання не припиняється понад 24 години й особливо якщо воно не супроводжується проносом, необхідно викликати швидку допомогу. Блювання і підвищення температури за відсутності діареї можуть бути ознаками багатьох небезпечних хвороб: апендициту, стрептококової ангіни чи інфекції сечових шляхів. Якщо в блювоті містяться сліди крові чи слизу або блювотна маса зеленуватого кольору, це може свідчити про ушкодження або непрохідність кишечника і потребує невідкладної медичної допомоги.

 

Зневоднення організму

Зневоднення організму може бути небезпечним. Особливо швидко зневоднення настає при проносі та блюванні. Іноді діти з сильною ангіною схильні пити менше рідини через те, що їм боляче ковтати. Це теж може призвести до зневоднення організму. Тоді важливо потроху, але постійно, давати дитині чисту воду, як при блюванні. Ознаки зневоднення: дитина мочиться менше трьох разів на день, у неї може бути головний біль, сонливість, також сухість губ або язика, тім'ячко у грудних дітей трохи продавлюється. За перелічених вище симптомів терміново викликайте лікаря.

Що робити, якщо у дитини висока температура

Підвищення температури тіла до 39,4 ⁰С може свідчити про серйозну бактеріальну інфекцію. Негайно зателефонуйте лікареві, хоч би якого віку була дитина. Якщо дитині не виповнилося 3 місяців, то слід негайно звернутися до лікаря за температури 37,8 ⁰С, якщо вік дитини від 3 до 6 місяців – за температури 38,3 ⁰С.

Загалом важливий не тільки факт високої температури, а й поведінка і стан дитини при цьому. Якщо ви дали дитині жарознижувальне (парацетамол), а вона годину після цього все ще плаче або вередує або поводиться незвично (наприклад, ніяк не може прокинутися), слід терміново викликати лікаря, навіть якщо температура не більше 38 ⁰С. Якщо ж у дитини температура спала, вона жвава і спокійна, лікаря можна викликати в плановому порядку. Тим більше якщо висока температура тримається понад 24 годин.

Утруднене дихання

Утруднене дихання може бути причиною багатьох захворювань. Гучне або хрипке дихання є ознакою крупу, астматичного нападу або того, що дитина проковтнула чужорідне тіло. Круп – це респіраторна хвороба, найчастіше супроводжується гавкаючим кашлем, що посилюється ночами. Утруднення дихання при крупі відбувається під час вдиху, воно може полегшитися при вдиханні теплої водяної пари від сильного душу або прохолодного вуличного повітря. Постарайтеся надати першу допомогу і водночас викличте лікаря. Звернутися до лікаря слід також за будь-яких симптомів утрудненого дихання, якщо воно триває більше 20-30 хвилин.

Надмірна сонливість, судоми, затьмарення свідомості або безпричинна агресія

Ці стани мають багато причин, але всі потребують виклику лікаря.

Судоми зазвичай – це ритмічні посмикування головою або іншими частинами тіла. Однією з причин судом можуть бути травма голови або висока температура. Якщо судоми не припиняються довше 2-3 хвилин, необхідно викликати швидку допомогу.

У маленьких дітей досить часто трапляються травми голови.

Якщо дитина забила голову, пильно спостерігайте за її станом не менше 4 годин після забою. У багатьох дітей травма голови супроводжується сонливістю та головним болем, часом маля блює. Можна дозволити дитині спати в ці 4 години, але слід будити її щопівгодини, аби переконатися, що малюка неважко розбудити. За знепритомніння, судом, незвичайної поведінки або частого блювання обов'язково треба викликати лікаря.

Випадкове вживання ліків або отрути потребує негайного виклику лікаря. Постарайтеся дати дитині багато води і сорбент, наприклад, «Ентеросгель» або «Смекту».

Біль в животі у дитини

Він може мати різні причини: від запору до розладу шлунка чи шлункового грипу. Необхідно звернутися до лікаря, якщо біль не минає тривалий час і супроводжується цілковитою втратою апетиту, блювотою зеленуватого кольору або проносом із кров'ю. Якщо біль настільки сильний, що дитина не може ходити або згинається навпіл, слід негайно викликати лікаря.

Біль вище пупа часто пов'язаний із проблемами травлення, розладами шлунка, газами або психологічним занепокоєнням (стресом). Біль нижче пупа може бути пов'язаний з інфекцією сечового міхура. Запор може спричинити гострий біль у лівій нижній частині живота. А гострий біль у правій частині може бути однією з ознак апендициту, і це привід викликати лікаря.

Допомога при гострому болі у дітей

Раптовий біль у паховій області у хлопчиків

У перші тижні або місяці життя малюка в паховій ділянці визначається випинання. У хлопчиків воно може опускатися в мошонку. Під час крику, плачу, при ходінні, чханні, позивах до випорожнення припухлість збільшується. Однак у горизонтальному положенні випинання іноді зникає і легко і безболісно переходить у черевну порожнину.

У 20 % випадків може виникнути раптове утиснення грижового вмісту. Це означає, що кишка застрягла в паховому каналі, кровоносні судини вигнулися і перекрилися.

У результаті – сильні болі, нудота, блювота, неспокій.

У цьому випадку показане оперативне лікування в екстреному порядку. Тому не гайте часу та викликайте або педіатра або швидку допомогу додому.

Ознаки бактеріального менінгіту у дітей

Основними ранніми симптомами менінгіту є підвищення температури тіла, головний біль із блюванням, ригідність (напруженість) потиличних м'язів із тенденцією до відкидання голови назад, а також почервоніле і болюче горло. Зазвичай вони виникають після гострих респіраторних захворювань дихальних шляхів.

У дітей до 2 років менінгіт, зазвичай, призводить до підвищення температури тіла, відсутності апетиту, блювання, дратівливості, судом. Дитя постійно плаче. Шкіра над тім'ячком стає напружена, і воно може випинатися. На відміну від підлітків і дорослих, у дітей першого року життя не завжди розвивається ригідність потиличних м'язів. Тому, якщо в дитини виникли наведені симптоми, терміново викличте педіатра або швидку допомогу додому.

 Невідкладна допомога дітям

Кров у калі дитини

За наявності слідів крові в калі завжди слід проконсультуватися з лікарем. Залежно від того, в якому відділі шлунково-кишкового тракту сталася кровотеча, колір крові може бути різний. Новонароджена дитина може проковтнути кров матері при пологах або з груді під час їди. В цьому випадку кров, зазвичай, чорного кольору і слизова. При цьому інших симптомів не спостерігається і дитина виглядає здоровою.

Запалення тонких і товстих кишок може спричинити появу кривавого, водянистого калу. Іноді буває здуття живота, дитина виглядає вкрай ослабленою, хворобливою.

Уточніть раціон дитини за останню добу. Цілком ймовірно, що дитина їла щось червоного кольору (наприклад, буряк або желе з червоним барвником), і це може бути схоже на кров.

Кал темного кольору може бути після вживання деяких препаратів, наприклад, препаратів заліза. Хоча кров у калі може з'явитися з не дуже серйозних причин, наприклад, незначних травм кишечника чи ануса внаслідок запору, звернутися до лікаря необхідно, щоб виключити серйозніші причини.

І дуже важливо, щоб мама ретельно описала колір калу, чи змішана кров зі слизом або з калом, консистенцію, частоту, запах, колір калу. Описала загальний стан дитини, поміряла температуру перед приходом лікаря.

 

Після проведеної вакцинації іноді виникає зміна загального стану

Підвищення температури, поява інфільтратів (підшкірного ущільнення) в місці ін'єкції, виражене занепокоєння. У такій ситуації необхідно дати протиалергійний препарат і помазати 4-6 разів на день маззю «Траумель» або «Троксевазин». Якщо інфільтрат більший за 8 см, викликати лікаря додому.

За підвищення температури понад 38,5 ⁰С (у дітей, схильних до судом ,цей «поріг» не повинен перевищувати 37,6 ⁰С) необхідно застосувати жарознижувальні засоби (парацетамол, нурофен, німулід). Якщо висока температура зберігається і після вживання препаратів або проявилися інші порушення самопочуття дитини, слід викликати лікаря.

Так само має насторожувати батьків наполегливий монотонний пронизливий крик малюка впродовж 3 годин, судоми.

У будь-якому випадку, при появі зайвої дратівливості, сонливості, при підвищенні температури та інших симптомів у дитини батьки повинні бути особливо уважними та строго діяти відповідно до рекомендацій педіатра. Якщо стан дитини різко погіршується, необхідно викликати лікаря додому.

Також розвиток яскраво виражених хворобливих симптомів потрібно обстежити та застосувати необхідне лікування в умовах дитячого стаціонару, сучасний варіант якого надає клініка МЕДІКОМ. Звертаючись до нас, ви можете бути на 100 % впевненими, що довіряєте здоров'я вашого малюка в хороші руки досвідчених лікарів.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії

Лікарі

Антропова Тетяна Вікторівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 10
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 5
Волова Катерина Федорівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 17
Зиньковська Софія Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 12
Каламанова Олена Петрівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії
comment 15
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 12
Марунчин Тетяна Андріївна
Лікар-педіатр
comment 6
Матвєєва Світлана Юріївна
Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії, к.м.н.
comment 1
Метелиця Інна Миколаївна
Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії
comment 19
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 27

Вiдгуки

16.09.2022 19:39
Христина

Цікава стаття. А ще дуже часті у літній період дитячі травми. У племінника так стався вивих ліктьового суглоба під час катання на роликах. Одразу звернулися за мед. допомогою у Медіком, думали, що перелом. Обійшлося без гіпсу, але фіксуючу пов'язку довелося носити. Тепер одягає і наколінники, і налокітники.

20.08.2022 16:05
Михайло

Інформативна стаття! Дякую за цікавий матеріал.

31.05.2022 11:55
Інна

Так, у разі виникнення критичної ситуації, головне - своєчасне надання невідкладної допомоги дитині. Дякую за статтю.

12.01.2022 10:25
Тетяна

У дитини піднялася температура. Дали жарознижуюче, але температура не знижувалася. Викликали педіатричну бригаду невідкладної допомоги Медіком, до моменту приїзду жар у дитини почав спадати))) Лікар "прослухав" дитину, виключив критичний стан. Далі спостерігалися у педіатра із бронхітом.

01.10.2021 20:14
Олена В.

У дочки почалося зневоднення після блювоти та проносу. До приїзду лікаря намагалася напоїти водою по чайній ложечці, але нічого не виходило. Знову відкривалася блювота. Нас забрали до стаціонару, зібрали аналізи та пролікували інфекцію. Задоволена оперативною роботою лікарів клініки, змогли швидко допомогти дитині.

04.09.2021 15:55
Надія Іващенко

Уся наша родина отримує лікування у клініці МЕДІКОМ. І я часто шукаю інформацію на сайті. Одного разу мені дуже допомогли поради при ускладненому диханні у дитини. Я змогла надати необхідну допомогу до приїзду лікаря.

31.07.2021 08:10
Ольга

У моего ребенка часто бывает аллергия. Но, благодаря советам нашего доктора Матвеевой Светланы Юрьевны (она не только педиатр, но и аллерголог высшей категории), я знаю, что предпринять в случае неожиданного приступа, какие препараты можно дать, что должно быть в домашней аптечке. Рада, что наблюдаемся у Светланы Юрьевны!

26.06.2021 22:04
Светлана Михайлова

Самое сложное - сохранить спокойствие и трезвый ум, когда у ребенка судороги, при этом оказать первую помощь и вызвать неотложку. У меня ребенок страдает эпилептическими судорогами. Я уже знаю, что нужно предотвратить удушье и западение языка, под голову положить что-то мягкое и находиться безотрывно рядом до прибытия врачей. В свою очередь, работники скорой помощи клиники МЕДИКОМ никогда не подводили, всегда реагируют очень быстро. Огромная благодарность!

15.04.2021 11:45
Анна

Ребенок часто болеет, поэтому мы почти "свои" в кабинете у Татьяны Викторовны Антроповой. Наш врач научила меня, какую температуру сбивать, а какую можно перетерпеть, что происходит в организме в это время. Как реагировать, когда температура выше 39. Я знаю, что необходимо сделать, чтобы помочь сыну до приезда врача, если будет сильный жар. Ни один вопрос не остается без ответа после посещения Татьяны Викторовны.

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down