exit
search serach
Невідкладні стани у дітей. Допомога дитині перед приїздом лікаря

Невідкладні стани у дітей. Допомога дитині перед приїздом лікаря

Викликати лікаря слід обов'язково, якщо у вашої дитини:

  • Блювання.
  • Зневоднення організму.
  • Висока температура.
  • Утруднене дихання.
  • Надмірна сонливість, судоми, затьмарення свідомості або безпричинна агресія.
  • Біль у животі.
  • Раптовий біль у паховій області у хлопчиків.
  • Ознаки бактеріального менінгіту.
  • Кров у калі.
  • Після проведеної вакцинації іноді виникає зміна загального стану.
 

Блювання

Якщо дитина почала блювати, перш ніж дати їй пити, необхідно зробити паузу приблизно 30-40 хвилин. Потім дати дитині кілька дрібних ковтків простої чистої води: кип'яченої, відфільтрованої або мінеральної без газу. За можливості сходіть в аптеку і придбайте будь-який сольовий розчин («Гастроліт», «Регідрон», «Хумана-електроліт»). Якщо блювання не повторилося через 15 хвилин після цього, продовжуйте потроху давати воду що 15 хвилин. Не давайте дитині їсти ще приблизно 4 години. Якщо блювання не припинилося, може настати надмірне зневоднення. Тому в такому випадку обов'язково викличте лікаря-педіатра.

Якщо блювання не припиняється понад 24 години й особливо якщо воно не супроводжується проносом, необхідно викликати швидку допомогу. Блювання і підвищення температури за відсутності діареї можуть бути ознаками багатьох небезпечних хвороб: апендициту, стрептококової ангіни чи інфекції сечових шляхів. Якщо в блювоті містяться сліди крові чи слизу або блювотна маса зеленуватого кольору, це може свідчити про ушкодження або непрохідність кишечника і потребує невідкладної медичної допомоги.

 

Зневоднення організму

Зневоднення організму може бути небезпечним. Особливо швидко зневоднення настає при проносі та блюванні. Іноді діти з сильною ангіною схильні пити менше рідини через те, що їм боляче ковтати. Це теж може призвести до зневоднення організму. Тоді важливо потроху, але постійно, давати дитині чисту воду, як при блюванні. Ознаки зневоднення: дитина мочиться менше трьох разів на день, у неї може бути головний біль, сонливість, також сухість губ або язика, тім'ячко у грудних дітей трохи продавлюється. За перелічених вище симптомів терміново викликайте лікаря.

 

Висока температура

Підвищення температури тіла до 39,4⁰С може свідчити про серйозну бактеріальну інфекцію. Негайно зателефонуйте лікареві, хоч би якого віку була дитина. Якщо дитині не виповнилося 3 місяців, то слід негайно звернутися до лікаря за температури 37,8⁰С, якщо вік дитини від 3 до 6 місяців – за температури 38,3⁰С.

Загалом важливий не тільки факт високої температури, а й поведінка і стан дитини при цьому. Якщо ви дали дитині жарознижувальне (парацетамол), а вона годину після цього все ще плаче або вередує або поводиться незвично (наприклад, ніяк не може прокинутися), слід терміново викликати лікаря, навіть якщо температура не більше 38⁰С. Якщо ж у дитини температура спала, вона жвава і спокійна, лікаря можна викликати в плановому порядку. Тим більше якщо висока температура тримається понад 24 годин.

 

Утруднене дихання

Утруднене дихання може бути причиною багатьох захворювань. Гучне або хрипке дихання є ознакою крупу, астматичного нападу або того, що дитина проковтнула чужорідне тіло. Круп – це респіраторна хвороба, найчастіше супроводжується гавкаючим кашлем, що посилюється ночами. Утруднення дихання при крупі відбувається під час вдиху, воно може полегшитися при вдиханні теплої водяної пари від сильного душу або прохолодного вуличного повітря. Постарайтеся надати першу допомогу і водночас викличте лікаря. Звернутися до лікаря слід також за будь-яких симптомів утрудненого дихання, якщо воно триває більше 20-30 хвилин.

 

Надмірна сонливість, судоми, затьмарення свідомості або безпричинна агресія

Ці стани мають багато причин, але всі потребують виклику лікаря.

Судоми зазвичай – це ритмічні посмикування головою або іншими частинами тіла. Однією з причин судом можуть бути травма голови або висока температура. Якщо судоми не припиняються довше 2-3 хвилин, необхідно викликати швидку допомогу.

У маленьких дітей досить часто трапляються травми голови.

Якщо дитина забила голову, пильно спостерігайте за її станом не менше 4 годин після забою. У багатьох дітей травма голови супроводжується сонливістю та головним болем, часом маля блює. Можна дозволити дитині спати в ці 4 години, але слід будити її щопівгодини, аби переконатися, що малюка неважко розбудити. За знепритомніння, судом, незвичайної поведінки або частого блювання обов'язково треба викликати лікаря.

Випадкове вживання ліків або отрути потребує негайного виклику лікаря. Постарайтеся дати дитині багато води і сорбент, наприклад, «Ентеросгель» або «Смекту».

 

Біль у животі

Він може мати різні причини: від запору до розладу шлунка чи шлункового грипу. Необхідно звернутися до лікаря, якщо біль не минає тривалий час і супроводжується цілковитою втратою апетиту, блювотою зеленуватого кольору або проносом із кров'ю. Якщо біль настільки сильний, що дитина не може ходити або згинається навпіл, слід негайно викликати лікаря.

Біль вище пупа часто пов'язаний із проблемами травлення, розладами шлунка, газами або психологічним занепокоєнням (стресом). Біль нижче пупа може бути пов'язаний з інфекцією сечового міхура. Запор може спричинити гострий біль у лівій нижній частині живота. А гострий біль у правій частині може бути однією з ознак апендициту, і це привід викликати лікаря.

 

Раптовий біль у паховій області у хлопчиків

У перші тижні або місяці життя малюка в паховій ділянці визначається випинання. У хлопчиків воно може опускатися в мошонку. Під час крику, плачу, при ходінні, чханні, позивах до випорожнення припухлість збільшується. Однак у горизонтальному положенні випинання іноді зникає і легко і безболісно переходить у черевну порожнину.

У 20% випадків може виникнути раптове утиснення грижового вмісту. Це означає, що кишка застрягла в паховому каналі, кровоносні судини вигнулися і перекрилися.

У результаті – сильні болі, нудота, блювота, неспокій.

У цьому випадку показане оперативне лікування в екстреному порядку. Тому не гайте часу та викликайте або педіатра або швидку допомогу додому.

 

Ознаки бактеріального менінгіту

Основними ранніми симптомами менінгіту є підвищення температури тіла, головний біль із блюванням, ригідність (напруженість) потиличних м'язів із тенденцією до відкидання голови назад, а також почервоніле і болюче горло. Зазвичай вони виникають після гострих респіраторних захворювань дихальних шляхів.

У дітей до 2 років менінгіт, зазвичай, призводить до підвищення температури тіла, відсутності апетиту, блювання, дратівливості, судом. Дитя постійно плаче. Шкіра над тім'ячком стає напружена, і воно може випинатися. На відміну від підлітків і дорослих, у дітей першого року життя не завжди розвивається ригідність потиличних м'язів. Тому, якщо в дитини виникли наведені симптоми, терміново викличте педіатра або швидку допомогу додому.

 

Кров у калі

За наявності слідів крові в калі завжди слід проконсультуватися з лікарем. Залежно від того, в якому відділі шлунково-кишкового тракту сталася кровотеча, колір крові може бути різний. Новонароджена дитина може проковтнути кров матері при пологах або з груді під час їди. В цьому випадку кров, зазвичай, чорного кольору і слизова. При цьому інших симптомів не спостерігається і дитина виглядає здоровою.

Запалення тонких і товстих кишок може спричинити появу кривавого, водянистого калу. Іноді буває здуття живота, дитина виглядає вкрай ослабленою, хворобливою.

Уточніть раціон дитини за останню добу. Цілком ймовірно, що дитина їла щось червоного кольору (наприклад, буряк або желе з червоним барвником), і це може бути схоже на кров.

Кал темного кольору може бути після вживання деяких препаратів, наприклад, препаратів заліза. Хоча кров у калі може з'явитися з не дуже серйозних причин, наприклад, незначних травм кишечника чи ануса внаслідок запору, звернутися до лікаря необхідно, щоб виключити серйозніші причини.

І дуже важливо, щоб мама ретельно описала колір калу, чи змішана кров зі слизом або з калом, консистенцію, частоту, запах, колір калу. Описала загальний стан дитини, поміряла температуру перед приходом лікаря.

 

Після проведеної вакцинації іноді виникає зміна загального стану

Підвищення температури, поява інфільтратів (підшкірного ущільнення) в місці ін'єкції, виражене занепокоєння. У такій ситуації необхідно дати протиалергійний препарат і помазати 4-6 разів на день маззю «Траумель» або «Троксевазин». Якщо інфільтрат більший за 8 см, викликати лікаря додому.

За підвищення температури понад 38,5⁰С (у дітей, схильних до судом ,цей «поріг» не повинен перевищувати 37,6⁰С) необхідно застосувати жарознижувальні засоби (парацетамол, нурофен, німулід). Якщо висока температура зберігається і після вживання препаратів або проявилися інші порушення самопочуття дитини, слід викликати лікаря.

Так само має насторожувати батьків наполегливий монотонний пронизливий крик малюка впродовж 3 годин, судоми.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії

Лікарі

Антропова Тетяна Вікторівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 9
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 5
Вишневська Лариса Володимирівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 23
Волова Катерина Федорівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 17
Демаш Юлія Георгіївна
Лікар-педіатр вищої категорії, дитячий імунолог
comment 16
Джалалова Вікторія Миколаївна
Лікар-педіатр, дитячий гастроентеролог вищої категорії, дієтолог
comment 6
Зиньковська Софія Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 10
Каламанова Олена Петрівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболоні, лікар-педіатр вищої категорії
comment 14
Колосова Лариса Володимирівна
Лікар педіатр вищої категорії
comment 7
Костюк Ніна Вікторівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 0
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 12
Мамонова Олена Миколаївна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 10
Марунчин Тетяна Андріївна
Лікар-педіатр
comment 5
Матвєєва Світлана Юріївна
Лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії, к.м.н.
comment 1
Машуренко Катерина Юріївна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 0
Метелиця Інна Миколаївна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр, дитячий алерголог вищої категорії
comment 18
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії
comment 22
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down