exit
search serach
Как лечить грибок на ногах?

Як лікувати грибок на ногах?

Грибок на ногах – це ураження нігтьової пластини, що носить назву оніхомікоз. Мікроорганізми, що викликають захворювання, найкраще розвиваються в теплому і вологому середовищі, тому оніхомікоз розвивається частіше на пальцях ніг, ніж рук. Цьому сприяють недотримання особистої гігієни, неналежне взуття та ігнорування правил безпеки в місцях загального користування. Цей тип інфекції в основному викликається дерматофітами, рідше іншими видами грибка, вкрай рідко – цвіллю. Оніхомікоз в основному зустрічається у людей похилого віку, частіше у чоловіків, ніж у жінок.

Класифікація

Грибок нігтя класифікується з урахуванням тяжкості та локалізації ураження. Фахівці виділяють 4 види оніхомікозу:

Дистальний і латеральний мікоз.
Уражається вільний край нігтя і/ або бічна частина, потім процес переходить в нігтьове ложе і на всю поверхню.

Проксимальний мікоз.
Грибкова інфекція починається з білої бляшки з переходом на валик і нігтьове ложе.

Поверхневий мікоз.
Початок пов'язують з появою білої плями з подальшим поступовим захопленням всього нігтя.

Тотальний мікоз.
Діагностується у дуже запущеній стадії патології, коли грибок вже вражає весь ніготь).

Залежно від причини грибка на нігтях існують такі типи захворювання:

 • кандидозний варіант (провокують гриби роду Candida);
 • дерматофітний (в цьому випадку збудник – антропофільний гриб-дерматофіт);
 • оніхомікоз, викликаний цвіллю.
Грибок

Етіологія

Причини грибка на нігтях включають наявність різних захворювань і лікувальних процедур, що проводилися раніше або проводяться на цей час:

 • Ожиріння
 • Цукровий діабет
 • Шлунково-кишкові розлади
 • Анемія
 • Порушення імунної системи
 • Гормональні порушення
 • Розлади системи кровообігу
 • Тривале лікування антибіотиками
 • Використання стероїдів
 • Хіміотерапія

Оніхомікоз розвивається в теплі, вологості, при носінні закритого взуття і синтетичних шкарпеток. Грибок нігтя найчастіше виникає на пошкодженій нігтьовій пластині внаслідок порізу.

 

Як можна заразитися грибком

Більш ніж у 21% населення діагностується оніхомікоз. Пацієнт може відчувати свербіж або печіння ніг – симптоми, які не слід недооцінювати. Місцями поширення оніхомікозу є сауни, басейни, лазні. Заразитися грибком можна також при носінні заношеного / чужого взуття або шкарпеток.

Взуття, яке носять під час лікування оніхомікозу, найкраще викидати після лікування. Грибок на ногах можна отримати шляхом повторного зараження.

Патогенез

Оніхомікоз розвивається досить повільно, тому пацієнти часто не помічають ознаки грибка на нігтях. Симптоми оніхомікозу можуть з'являтися на одному або декількох нігтях, однак найчастіше вони вражають перший і останній (великий і мізинець) пальці ноги. Якщо зміни зачіпають всі нігті, це може бути симптомом іншого захворювання (наприклад, псоріазу).

Нігті створені з кератину, в якому немає кровоносних судин. Лікарському засобу важко проникнути в осередок ураження. Крім того, нігті на ногах, ростуть протягом тривалого часу, тому видимі ефекти терапії можуть не проявляти себе протягом декількох місяців (іноді, навіть, рік). У цій ситуації багатьом пацієнтам не вистачає терпіння, і вони припиняють лікування або не дотримуються систематичності терапії. Коли на пальці розвивається абсолютно новий здоровий ніготь, лікування вважається успішним.

Клінічні прояви, симптоми, ознаки грибка на ногах

Оніхомікоз розпізнається за його характерним зовнішнім виглядом.

Грибок нігтя. Симптоми:

 • зміна кольору пластини (нігті найчастіше жовті або коричневі, але також можуть стати білими або чорними);
 • кератоз тканини під пластиною (створюється враження, що під нігтем виріс кораловий риф);
 • потовщення пластини;
 • поява борозен і складок;
 • деформація нігтя;
 • випинання нігтя;
 • крихкість;
 • відколювання частини пластини.

У грибка на ногах симптоми не обмежуються перерахованими вище станами. Хвороба може супроводжуватись неприємним запахом і запаленням. Шкіра навколо уражених нігтів може бути червоною і, навіть, спостерігається болючість.

 

Особливості лікування грибка на ногах при вагітності

Під час виношування дитини послаблюється імунітет. Внаслідок чого у жінки може з'явитися грибок на ногах. При вагітності лікування вогнища ураження нігтів ускладнюється тим, що використання пероральних засобів може негативно позначитись на розвитку плоду. Необхідно використовувати місцеві засоби, що впливають на грибок, і тільки за призначенням дерматолога.

Лікування грибка на ногах у дітей

Грибок на ногах у дітей зустрічається рідко. Його також можна сплутати з іншими захворюваннями, тому, якщо є підозри, перш ніж починати лікування, дитину повинен оглянути лікар – педіатр або дитячий дерматолог.

Грибок нігтів вимагає диференціації з іншими дерматологічними захворюваннями, такими як: псоріаз, бактеріальна інфекція, лишай і авітаміноз. Також слід розрізняти мікоз і пошкодження нігтів в результаті неправильного виконання манікюру або педикюру (наприклад, у підлітків).

Ускладнення при грибку на ногах

Ускладнення оніхомікозу, зазвичай, включають руйнування нігтьової пластинки, яка має тенденцію до мимовільного розшарування. Спочатку хвороба атакує тільки частину нігтя, потім рухається далі. При відсутності лікування, уражається вся нігтьова пластина, яка в кінцевому підсумку повністю робиться жовтою і непрозорою. Найбільш частим побічним ефектом є зараження усіх нігтів. Наслідки грибка нігтів на ногах у людей похилого віку та діабетиків – запалення сполучної тканини та, навіть, утворення виразок стопи. Виникає дерматомікоз – стан, при якому в негативний процес втягується шкіра. Нерідко оніхомікоз супроводжується розвитком важких ускладнень, зокрема, хронічною бешихою кінцівок і лімфостазом.

Діагностика грибка нігтів

Діагностика грибка нігтів починається зі збору анамнезу, виявлення характерних ознак патології. Далі необхідно здати матеріал для мікологічного обстеження. При діагностиці грибка нігтів потрібно визначити тип збудника, що викликає захворювання, і його чутливість до лікарських препаратів. Зразки нігтів беруть і потім аналізують під мікроскопом. Жінкам важливо перед збором матеріалу не фарбувати нігті, і не використовувати креми для ніг.

Грибок на ногах

Лікування грибка нігтів

Вибір лікування грибка нігтів залежить від багатьох факторів.

До них відносять:

 • етап зміни;
 • поява можливих побічних ефектів;
 • лікарські взаємодії з іншими препаратами;
 • тип грибка, який викликав інфекцію.

При незначному осередку ураження, призначаються місцеві засоби від грибка нігтів (на ранніх стадіях досить антигрибкової мазі).

Антигрибкові розчини призначають, коли осередок ураження розростається. Вони наносяться на ніготь і під нього. Лікування грибка нігтів має свої протипоказання, тому необхідний обов'язковий лікарський контроль.

Коли площа ураження займає більше ніж 60% нігтя, необхідно переходити до використання лікувального лаку. Даний засіб від грибка нігтів діє тривалий час. Запущені форми вимагають використання протигрибкових препаратів внутрішнього застосування. До переліку рекомендацій цієї терапії відносяться вік, що перевищує 50 років, і наявність проблем з імунітетом.

Лікування грибка нігтів лазером застосовується як додатковий метод. Якщо всі методи лікування виявляються невдалими, можливо, необхідно буде видалити ніготь, уражений мікозом.

 

Контроль виліковності

Процес лікування грибка вимагає терпіння і часу від пацієнта. Якщо на пальці розвивається абсолютно новий здоровий ніготь, лікування грибка на ногах вважається успішним.

Профілактика грибка на ногах

Як згадувалося вище, оніхомікоз – це захворювання, яке любить повертатися.

Профілактика грибка нігтів допоможе мінімізувати ризик повторного зараження.

Для цього потрібно дотримуватися наступних правил:

 • не ходити босоніж в спортивних центрах та інших громадських місцях;
 • користуватися послугами надійного і перевіреного майстра педикюру;
 • регулярно підстригати нігті, але не чіпати кутикулу;
 • після купання ретельно витирати ноги, прибираючи воду;
 • вибирати правильне взуття;
 • відмовитися від носіння синтетичних шкарпеток;
 • не носити закрите взуття влітку;
 • не носити та не приміряти чуже взуття.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, кандидат медичних наук

Експерт у напрямку:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії

Який лікар лікує грибок нігтів?

Відповідь на питання "Який лікар лікує грибок на ногах?" – просте. Початкові симптоми захворювання можуть бути виявлені сімейним лікарем. Потім, за його порадою, подальшу діагностику та лікування треба довірити дерматологу.

 

Зіткнулися з такою неприємністю як оніхомікоз? Лікування в Києві ви можете пройти в медичному центрі МЕДІКОМ. Досвідчені фахівці в підрозділах на Оболоні та Печерську мають у своєму розпорядженні новітнє лабораторно-діагностичне обладнання, яке допоможе точно визначити вид патогену і підібрати оптимальний комплекс препаратів для лікування патології. Всі наші пацієнти отримують індивідуальний підхід, який забезпечує ефективний і швидкий результат терапії. Телефонуйте за контактним номером кол-центру і записуйтеся на первинний прийом!

Гедеон Інна Володимирівна
Дитячий лікар-дерматолог, дерматовенеролог 1 категорії
comment 8
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії
comment 45
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, кандидат медичних наук
comment 17
Резник Сюзанна Натанівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог
comment 9
Шматков Олексій Валерійович
Дитячий лікар-дерматолог вищої категорії
comment 5

Вiдгуки

12.08.2020 13:38
Екатерина Андреева

Очень смущалась собственных ногтей из-за грибка... Вид просто ужасный. И лаком закрыть невозможно, потому что нельзя. Спасибо врачам, помогли. Поддерживаю, все, что написано.

06.07.2020 12:05
Дмитрий Захаров

Спасибо за информацию.

05.06.2020 11:54
Надежда

Очень информативная статья) Спасибо ))

11.03.2020 20:40
Елена Королева

Спасибо!

03.03.2020 21:31
Ольга Попова

Обязательно к врачу! Все очень индивидуально, самолечением можно только ухудшить ситуацию.

02.02.2020 19:06
Елена Перепелица

Чтобы правильно подобрать лечение, надо знать тип грибка. Именно поэтому какие-то мази одним помогают, а другим - нет. А для этого достаточно сдать соскоб. Это лично мой опыт. Перепробовала кучу всего, пока к врачам не пошла. В статье все правильно написано. Желаю всем удачи в быстром выздоровлении!

20.12.2019 19:22
Арина Клеменьева

Чем только не пробовала лечить эту заразу! Никакие народные методы не помогли, пока не обратилась в больницу. Тут одной только мазью не поможешь. Спасибо за подробную и интересную статью )

10.11.2019 15:07
Оксана

А мне просто помогла дешевая аптечная мазь. К сожалению, названия не помню, лет 10 назад это было.

15.10.2019 07:24
Валентина Т

Все можно вылечить, если вовремя пойти к врачу. Не затягивайте с лечением!

03.10.2019 10:11
Алена

Подскажите, как быстро, эффективно, а главное бюджетно вылечить грибок? Сил уже никаких нет...

14.09.2019 18:45
Люда Охрименко

Статья - супер! Спасибо большое!

01.07.2019 16:03
Тамара Гладышева

Все доступно и понятно изложено. Спасибо.

Показати ще 3

arrow

Всього 12 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down