exit
search serach
Що таке парафімоз?

Що таке парафімоз?

Парафімоз — це гостра патологія, для якої характерно обмеження голівки крайньою плоттю. Хвороба належить до форми ускладнення фімозу й характеризується тим, що верх пеніса зажатий у кільці плоті. У результаті порушується кровообіг у статевому органі. А розвиток патології призводить до некрозу голівки з подальшим відмиранням.

Якщо лікар вчасно не призначить лікування, то наслідки парафімозу можуть бути незворотними.Тому при перших ознаках захворювання необхідно терміново звернутися до кваліфікованого фахівця, який не тільки пояснить, що таке парафімоз, але і призначить правильне лікування.

Бувають ситуації, коли в людини самостійно виходить повернути крайню плоть на місце, але у 80–95 % випадків потрібна допомога професійних урологів.

Відкрити Згорнути down

Класифікація парафімозу: види, стадії, форми

Парафімоз вважається можливою ускладненою формою фімозу. За етіологічних симптомів парафімоз підрозділяється на такі види:

 • Гіпертрофічний.
  Основною причиною патології вважається обмеження голівки крайньою плоттю через зайву шкіру.
 • Атрофічний.
  Розвивається через стоншування шкіри крайньої плоті пеніса.
 • Рубцевий.
  Вважається одним із найпоширеніших видів захворювання. Між крайньою плоттю й головкою утворюються синехії, рубці та спайки. Вони виникають через розвиток запалення.

Існує 3 стадії розвитку парафімозу:

 • Набряк.
  Головка члена починає набрякати й здобувати синій відтінок. У випадку ручного виправлення пацієнт відчуває біль.
 • Відмирання нервових клітин.
  Колірний відтінок головки статевого органу змінюється на синьо-фіолетовий. Набряклість залишається, але больові відчуття відступають. Таке полегшення вважається небезпечним для людини. Дискомфорт йде з тієї причини, що нервові закінчення починають відмирати.
 • Некроз.
  Внаслідок постійного здавлювання головки, вона поступово починає чорніти та відмирати. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то наслідки можуть бути незворотними. Клінічна картина посилюється тим, що починає розвиватися запальний бактеріальний процес.

Запорукою ефективного лікування патології є своєчасне звернення до досвідчених лікарів медичного центру МЕДІКОМ.

Відкрити Згорнути down

Причини та умови виникнення парафімозу

До основних причин парафімозу належать:

 • хірургічні операції або травма члена;
 • неправильне дотримання інтимної гігієни;
 • інфекційні захворювання, що розвиваються статевим шляхом;
 • хвороби дерматології: псоріаз, нейродерміт.
Відкрити Згорнути down

Ці причини призводять до формування спайок і рубців на голівці та крайній плоті пеніса, що сприяє збільшення ущемлення.

Існують деякі фактори, які можуть зменшити рівень еластичності шкірного покриву статевого органу і вплинути на розвиток ущемлення головки. До них належать:

 • цукровий діабет;
 • склеродермія;
 • періартрит;
 • алергія;
 • перегрів або переохолодження пахової ділянки;
 • порушення метаболічних процесів.
Відкрити Згорнути down

Під час статевого дозрівання великий ризик розвитку парафімозу збільшується, якщо підліток часто займається мастурбацією. В особливості це небезпечно, якщо збільшення пеніса відбувається нерівномірно.

Відкрити Згорнути down

Патогенез — виникнення парафімозу

Патогенезом парафімозу вважається запущена форма фімозу. У певний момент головка пеніса затискається, що призводить до функціональних порушень.

Фімоз — це захворювання, для якого характерно самостійний поділ крайньої плоті. Спостерігається в дітей у віці від 3 до 8 років. Сьогодні розвиток парафімозу можна зустріти й у дорослих чоловіків.

У дитини парафімоз формується внаслідок неправильної гігієни. під час підмивання батьки занадто активно відкривають крайню плоть. У дорослих парафімоз може розвинутися після статевого акту, особливо якщо вуздечка нееластична або коротка.

У сучасній медицині є таке поняття, як ятрогенний парафімоз. Він розвивається внаслідок неправильного діагностичного огляду, коли лікар примусово відкриває головку пеніса.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви парафімозу: симптоми, ознаки

Парафімоз — це гостра патологія, розвиток якої неможливо не помітити. Крім больових відчуттів, пацієнт відчуває такі симптоми парафімозу:

 • Збільшення розміру головки. Орган збільшується, оскільки порушується кровообіг і стискаються судини.
 • Якщо ви самостійно намагаєтеся вправити головку на місце, то відчуєте біль і дискомфорт.
 • Колірний відтінок верхньої області статевого органу змінюється. Колір залежить від стадії й форми ушкодження шкіри: від синього до чорного.

Якщо вчасно не звернутися по кваліфіковану допомогу, це призведе до негативних наслідків — гангрени статевого органу. У людини може спостерігатися підвищення температури, загальна слабкість організму, озноб.

Відкрити Згорнути down

Особливості розвитку парафімозу в дітей

Головна причина виникнення парафімозу в дітей — це спеціальне розкриття головки статевого органу. У багатьох хлопчиків присутня природна форма фімозу. Крайня плоть сама розкриється в час статевого дозрівання. Якщо батьки починають самостійно розкривати крайню плоть, це призводить до формування парафімозу.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення парафімозу

Ускладнення парафімозу супроводжуються розвитком таких захворювань:

 • злоякісних новоутворень на голівці пеніса;
 • сексуальних розладів у час занять любов'ю;
 • баланопоститу - у голівці члена розвивається запальний процес;
 • пієлонефриту - запалення нирок.
Відкрити Згорнути down

Несвоєчасне лікування фімозу переростає в парафімоз. Основне ускладнення — некроз головки статевого органу. У більшості випадків це призводить до самостійної ампутації або до розвитку гнильної інфекції.

Якщо на крайній плоті є зайві складки, то така патологія не має ускладнень. Захворювання заподіює тільки дискомфорт дорослому чоловікові.

Відкрити Згорнути down

Парафімоз — невідкладна допомога

Невідкладна допомога при появі парафімозу має бути надана протягом перших 30 хвилин після його розвитку. Якщо її почати раніше, то існує ризик виникнення негативних наслідків. Урологи категорично забороняють вправляти самостійно головку. Людина тільки втратить дорогоцінний час, оскільки процедура доставляє сильний біль.

Якщо ви помітили перші ознаки парафімозу в дитини й не можете самі надати першу допомогу або поїхати в лікарню, то обов'язково потрібно викликати лікарів додому. Для зменшення болю і зняття набряку до ураженої ділянки прикладається сухий лід. Також можна застосовувати звичайний лід, попередньо загорнувши його в тонку тканину. Не можна прикладати чистий лід, оскільки це може спричинити ускладнення захворювання. Якщо біль сильний і його неможливо терпіти, можна випити анальгетик. Попередньо потрібно обов'язково отримати консультацію дитячого хірурга.

Лікування в стаціонарі передбачає вправлення головки ручним методом. Якщо цього не вийшло зробити, пацієнта відправляють у хірургічне відділення або урологічний стаціонар. Спеціаліст намагатиметься виправити утиск статевого органу, і при цьому знеболити вражену ділянку.

Якщо такі методи лікування не дадуть ефекту, то тоді рекомендується зробити відсікання крайньої плоті: повне або часткове (все залежить від стадії ураження). деякі чоловіки самостійно вдаються до обрізання, і вважають, що такий радикальний спосіб є профілактичною мірою розвитку парафімозу й підвищує рівень чутливості статевого органу.

Парафімоз хірургія
Парафімоз стаціонар
Відкрити Згорнути down

Діагностика парафімозу

Діагностику парафімозу в дорослого чоловіка проводить уролог. Оглядом дитини займається тільки дитячий уролог. Лікар уважно вислухає скарги пацієнта. Остаточний діагноз можна поставити тільки після об'єктивного огляду статевих органів.

Якщо консервативні методи не дали ніяких ефектів, то призначається хірургічне лікування парафімозу. Перед операційним втручанням пацієнти обов'язково проходять такі дослідження:

Відкрити Згорнути down

Ретельні та своєчасні діагностичні огляди дають змогу уникнути хірургічного втручання.

Відкрити Згорнути down

Лікування парафімозу

Ефективне лікування парафімозу здійснюється тільки завдяки проведенню операції. У 15–20 % випадків хірургічне втручання не потрібно, і вправити головку на місце можна консервативними методами.

Лікар попередньо обробляє головку статевого органа лубрикантом. Також можна використовувати дитячий крем або вазелін. Вправляння утискання проводиться ручним методом у перші пів години. Пацієнт може це зробити самостійно. Якщо вже почав розвиватися набряк, то необхідно швидше звернутися по допомогу до уролога.

Відкрити Згорнути down

Операції при парафімозі

Хірургічне втручання потрібно в декількох випадках:

 • щоб усунути здавлення головки статевого органу;
 • щоби вилучити змертвілі ділянки тканин.

У першому випадку застосовується обрізання крайньої плоті. Лікар-уролог підсікає шкіру, що здавлює, водночас звільняючи головку пеніса. Таким образом відновлюється іннервація і правильний кровообіг. Хірургічна операція при парафімозі триває протягом 20–30 хвилин і проводиться під загальним або місцевим наркозом.

В іншому випадку видаляються змертвілі тканини, які з'явилися внаслідок розвитку некрозу. Для того щоби відновити колишню форму статевого члена, можна звернутися до послуг пластичної хірургії.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності парафімозу — реабілітація після лікування

У час реабілітації дотримуються основних рекомендацій лікаря. У післяопераційний період уролог обов'язково спостерігає за раною, пояснює пацієнту, як правильно обробляти вражену ділянку й гігієну статевих органів.

Після виписки не рекомендується ходити в сауну і приймати банні процедури. Протягом 30 днів після операції також забороняється займатися спортом, статевими актами й мастурбацією. Потрібно більше часу проводити на свіжому повітрі, відпочивати та правильно харчуватися. Для повного відновлення буде потрібно близько 2–3 місяців.

Відкрити Згорнути down

Профілактика парафімозу

Є певні правила, які допомагають виключити ризик розвитку ущемлення головки. Профілактика парафімозу полягає в дотриманні таких правил:

 • обов'язкова інтимна гігієна у випадку парафімозу;
 • виняток із життя статевих контактів із непостійними партнерами;
 • своєчасне лікування інфекційних захворювань;
 • мінімізація мастурбації (в особливості в час статевого дозрівання).

Регулярні огляди в уролога клініки МЕДІКОМ дають змогу ретельно стежити за своїм статевим здоров'ям і знизити ризик розвитку ознак парафімозу.

Відкрити Згорнути down

Поради й рекомендації при парафімозі

У разі наявності надлишкової крайньої плоті нема потреби якось змінювати свій спосіб життя. Головною рекомендацією вважається своєчасне звернення до лікаря для лікування. Тільки якщо вчасно не звернутися до уролога, тоді парафімоз може спричинити ускладнення.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Що таке вправлення парафімозу?

Вправлення парафімозу — це безопераційний спосіб (метод), який виконується відразу після виникнення утиску головки пеніса. Своєчасне усунення парафімозу дозволяє уникнути набряклості та порушення кровообігу в статевому органі. Для дорослих процедуру проводить уролог. З проблемами у дитини варто звернутися до дитячого уролога.

Чи можна вилікувати парафімоз консервативним шляхом?

Лікування парафімозу консервативним шляхом, без операції, ефективне тільки в перші хвилини утиску. Якщо час втрачено, то вправити головку за допомогою лубриканта не вийде. Тоді хворого треба направити в урологічний стаціонар, де лікар підбере ефективний метод лікування.

Чи можна самостійно вилікувати парафімоз?

Парафімоз — невідкладний хірургічний стан, при якому варто негайно йти за допомогою до уролога. При парафімозі найефективнішим рішенням є хірургічне втручання. Самостійне вправлення головки пеніса не виключає рецидиву захворювання.

Чим відрізняється фімоз від парафімозу?

Головна ознака фімозу — неможливість оголити головку через звуження крайньої плоті. Хвороба приносить дискомфорт, заважає відтоку сечі і знижує ефективність гігієнічних процедур. Парафімоз відрізняється спонтанними болями, набряком головки в розмірах, зміною кольору головки. Фімоз у дитячому віці може пройти самостійно.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-уролог, хірург вищої категорії, к.м.н., доцент. Провідний фахівець урологічного напрямку.

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург

Який лікар лікує парафімоз?

Якщо у вас є ознаки утискання головки, ви відчуваєте біль або помітили зміну кольору статевого органу, терміново зателефонуйте за номерами, вказаними на сайті, щоби якомога швидше отримати кваліфіковану допомогу. Профілактичні огляди й лікування парафімозу в Києві здійснюється професійними урологами в центрі МЕДІКОМ, у відділеннях на Оболоні й Печерську. Записуйтеся на консультацію, щоби вчасно діагностувати захворювання та не допустити появу незворотних ускладнень.

comment 8
Когут Віктор Вікторович
Лікар-уролог, хірург вищої категорії, к.м.н., доцент. Провідний фахівець урологічного напрямку.
comment 34
Саввін Костянтин Едуардович
Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург
comment 20
Білинський Олег Львович
Лікар-уролог, андролог, сексопатолог вищої категорії
comment 15
Головкевич Віктор Володимирович
Дитячий лікар-уролог першої категорії
comment 3
Кушнір Олег Васильович
Лікар-уролог
comment 10
Моцна Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-уролог вищої категорії
comment 15
Тихоненко Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-нефролог вищої категорії
comment 26
Чорний Владислав Іванович
Уролог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Вiдгуки

21.06.2023 12:26
петегерич степан

04.06.2021 14:03
Ольга

Спасибо, полезная информация. Ребенку 4 года, ничего не воспалено, открыто на 50 %, хирург в поликлинике предложил разрезать, наговорил страхов. Хорошо, что есть такой сервис, а то б наделали нам долгов.

18.05.2021 20:17
Светлана Ибрагимова

Спасибо, очень актуальная статья.

23.04.2021 11:58
Наталья

Дякую автору, прям тягар з плечей, записалися в вашу клініку, дуже сподіваємося.

05.03.2021 16:36
Алла Романівна

Дитині 11, все було нормально, вчора поскаржився, що болить, опух і не відкривається. Прочитавши статтю трохи заспокоїлася, з'ясувала, що на тому тижні його дівчинка в пах вдарила.

11.02.2021 21:09
Валентина

Записались к врачу, ребенку 8 лет, как по мне так все открыто, прочитала, теперь даже не знаю.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down