exit
search serach
Диагностика и лечение астигматизма

Лікування астигматизму в Києві

Астигматизм – це порушення зору, яке пов'язане зі зміною форми рогівки (рідше – кришталика). У нормі вона має форму зрізу кулі, а при цій патології набуває форму зрізу тора. Через це людина не може чітко бачити предмети, оскільки вони відображаються не на сітківці, а перед або за нею. В результаті обриси даного об'єкту місцями чіткі, а місцями розмиті.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Є два види астигматизму – рогівковий і кришталиковий. Рогівковий варіант зустрічається набагато частіше і надає більший вплив на якість зору.

Залежно від причин розвитку астигматизм поділяють на:

 • вроджений – спостерігається у більшості дітей, при показниках не більше 0,75 D є фізіологічним і не призводить до порушень зору, при перевищенні 1 D потребує лікування;
 • придбаний – виникає через грубі порушення форми рогівки внаслідок травм, хірургічних операцій на очах і інших пошкоджень.

Ця патологія часто поєднується з іншими порушеннями зору. Залежно від цього виділяють наступні форми астигматизму:

 • Простий міопічний.
  Поєднується з короткозорістю, один з меридіанів ока фокусує промені світла перед сітківкою, а інший – правильно.
 • Простий гіперметропічний.
  Поєднується з далекозорістю, один з меридіанів ока фокусує промені світла за сітківкою, а інший – правильно.
 • Змішаний міопічний.
  Обидва меридіани ока концентрують промені перед сітківкою.
 • Змішаний гіперметропічний.
  Обидва меридіани концентрують промені за сітківкою.
 • Змішаний.
  Один меридіан фокусує промені перед, а інший – за сітківкою ока.

За вираженістю порушень зору виділяють 3 ступені астигматизму:

 • слабкий – до 3 D;
 • середній – від 3 до 6 D;
 • високий – понад 6 D.

Слабкий ступінь нерідко протікає майже непомітно й виявляється тільки на огляді в окуліста.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Основні причини астигматизму:

 • деякі вроджені патології;
 • травми й опіки рогівки;
 • кон'юнктивіти та інші запальні процеси очей;
 • блефарит та інші запальні процеси повік;
 • утворення рубців на рогівці після невдалих офтальмологічних операцій;
 • кератоконус і інші патології рогівки.

Найчастіше причинами астигматизму стають вроджені аномалії, які призводять до неправильного формування ока в період внутрішньоутробного розвитку. Вони зазвичай виникають через спадкову схильність.

диагностика астигматики у детей
диагностика астигматизма
Відкрити Згорнути down

Симптоми астигматизму

Переважно, перші ознаки астигматизму проявляються ще в дошкільному віці. Дітям складно описати батькам дискомфортні відчуття і, саме тому, важливо вчасно відвідувати лікаря для перевірки зору.

Основними симптомами астигматизму є такі прояви:

 • втома очей;
 • двоїння в очах;
 • зниження гостроти зору;
 • печіння і сухість очей;
 • відчуття стороннього предмета в оці;
 • періодичні головні болі;
 • складності при визначенні відстані до предмета;
 • плутанина при розпізнаванні букв і цифр зі схожим написанням;
 • спроби примруження або відтягування обох вік до зовнішньої сторони для розглядання предмета;
 • ниючі болі в очниці та надбрівних дугах;
 • загальна втома.
Відкрити Згорнути down

При розвитку астигматизму у дорослих ці симптоми зазвичай з'являються після травми очей або якогось перенесеного захворювання органів зору.

 

Особливості перебігу хвороби при вагітності

Найчастіше, астигматизм при вагітності ніяк не загрожує стану майбутньої матері. Ця патологія небезпечна тільки в тому випадку, якщо вона супроводжується короткозорістю високого ступеня. При такому поєднанні, напруга під час пологів може призвести до відшарування сітківки й розвитку сліпоти.

Дізнатися, чи небезпечний астигматизм жінка може тільки після відвідин лікаря. Простий або складний гіперметропічний астигматизм не призведе до ускладнень. Простий або складний міопічний або змішаний (гіперметропічний і міопічний) астигматизм може ускладнюватися частковим або повним відшаруванням сітківки.

Жінкам з високим ступенем міопічного астигматизму дуже часто рекомендують зовсім уникати вагітності. При ризику ускладнень під час пологів вагітним з такою патологією призначається проведення кесаревого розтину.

підбір корекції
контроль астигматизму
Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

Найчастіше, астигматизм у дітей виявляється на огляді у дитячого офтальмолога, який проводиться у 2 роки. Уже в цьому віці фахівець може скласти прогноз подальшого розвитку патології.

Найважливішим способом лікування астигматизму є підбір окулярів або контактних лінз. Також, корекція доповнюється різними терапевтичними методами, які можуть частково зменшити силу лінз або допомагають повністю позбутися від необхідності носіння окулярів.

Дітям з астигматизмом необхідно відвідувати офтальмолога 2 рази в 12 місяців. Хірургічна або лазерна корекція проводяться вже після 18 років, коли органи зору повністю сформовані.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

При відсутності правильного лікування наслідки астигматизму можуть бути наступними:

Нелікований астигматизм викликає систематичні головні болі й підвищену стомлюваність. Хворому складно сприймати форму і колір предметів, у нього підвищується рівень стресу і це призводить до розвитку інших порушень здоров'я. Дітям важко вчитися, а дорослим доводиться вибирати професії, які не потребують хорошої гостроти зору.

Відкрити Згорнути down

Діагностика астигматизму

Після уважного вивчення скарг і анамнезу життя пацієнта лікар може запідозрити присутність астигматизму. Для уточнення його виду та інших особливостей патології призначаються інструментальні методи обстеження.

У план діагностики астигматизму можуть входити такі дослідження:

Відкрити Згорнути down

Перелік обстежень визначається клінічним випадком.

 

Лікування астигматизму

При фізіологічному астигматизмі (не більше 0,75 D) лікування не проводиться. Пацієнту рекомендується спостереження у офтальмолога 2 рази на рік.

В інших випадках для лікування астигматизму можуть застосовуватися різні методи корекції. Зараз існує безліч способів швидкого й ефективного усунення цієї патології, але майже 80% пацієнтів вважають за краще використовувати окуляри або контактні лінзи. Однак, такий підхід не вирішує проблему астигматизму, а лише коригує зір.

Корекція окулярами

Переважно, для корекції виписують «складні» окуляри з особливими циліндричними лінзами. При неправильному виборі лінз носіння окулярів буде викликати підвищене стомлення очей, головні болі та зниження гостроти зору. У таких випадках лінзи необхідно міняти. Для їх правильного підбору вкрай важливо проведення високоточної діагностики.

Використання контактних лінз

При астигматизмі раніше використовувалися дуже незручні жорсткі лінзи, але завдяки прогресові нині застосовуються особливі торичні контактні лінзи. Вони ефективні навіть при важкому астигматизмі, не обмежують поля зору, не викликають оптичних спотворень.

У торичних лінз є і ряд недоліків. Вони більш товсті та вимагають більш тривалого звикання. При їх носінні можуть виникати запалення, а при тривалому – може змінюватися топографія рогівки.

Хірургічна корекція

Операції при астигматизмі повністю виправляють це порушення зору.

Для отримання оптимального результату можуть виконуватися такі види компенсації:

 • Лазерна корекція.
  Рекомендується пацієнтам від 18 до 45 років, безболісно проводиться за методиками PRK або LASEK під місцевою крапельною анестезією, триває не більше 10-15 хвилин, вплив лазера займає не більше 30-40 секунд (в залежності від складності клінічного випадку).
 • Імплантація інтраокулярних лінз ICL.
  Показані для пацієнтів до 45 років при високому ступені астигматизму, не мають на увазі видалення кришталика, дають високу якість зору.
 • Заміна кришталика на торичну інтраокулярну лінзу.
  Рекомендовано після 45 років при високому ступені астигматизму.

Операція призначається після виключення всіх протипоказань.

Народна і альтернативна медицини

Усунути астигматизм за допомогою лікарських трав і інших альтернативних методів неможливо. Деякі рецепти народної медицини і вправи для зменшення запалення або зняття напруги з очей можна використовувати тільки після узгодження їх з лікарем, як додаткові методи.

Контроль виліковності

Спостереження за результатами лікування астигматизму проводиться офтальмологом за допомогою різних інструментальних методів діагностики.

Після хірургічної корекції також рекомендовані профілактичні огляди.

Відкрити Згорнути down

Профілактика астигматизму

Для запобігання розвитку астигматизму і попередження його прогресування слід дотримуватися таких правил:

 • давати навантаження на зір тільки при хорошому освітленні;
 • застосовувати лампи денного світла;
 • дотримуватися правильного режиму зорових і фізичних навантажень;
 • проводити гімнастику для очей;
 • збалансовано харчуватися;
 • вчасно звертатися до офтальмолога при появі ознак захворювань очей або порушення чіткості зору;
 • використовувати для корекції зору тільки підібрані за рецептом окуляри або контактні лінзи.

Для профілактики посилення астигматизму лікар допоможе вам підібрати правильний комплекс вправ для очей. Зарядка повинна проводитися щодня.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог

Який лікар лікує астигматизм?

Оператори нашого кол-центру допоможуть вам дізнатися, який лікар лікує астигматизм в клініці МЕДІКОМ в підрозділах на Печерську й Оболоні, підібрати оптимальний час відвідування центру, записатися на прийом. Лікування астигматизму в м. Київ пройде з позитивним результатом тільки в тому випадку, якщо ви звернетеся до професіоналів. У нашому штаті працюють дорослі й дитячі офтальмологи. Також, клініка пропонує апаратне лікування зору. Звертайтеся до нас і ми допоможемо вам підвищити якість зору!

comment 18
Качуровський Богдан Анатолійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий лікар-офтальмолог
comment 18
Марюхніч Надія Володимирівна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.
comment 36
Якубовський Сергій Валерійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 9
Буяновська Леся Анатоліївна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 32
Павленко Дмитро Олександрович
Лікар-офтальмолог, асистент кафедри офтальмології, здобувач Ph.D.

Вiдгуки

06.02.2022 11:30
Сергей

Страдаю врожденным астигматизмом. Уже несколько лет наблюдаюсь в клинике МЕДИКОМ на Героев Сталинграда 6д у офтальмолога Якубовского Сергея Валерьевича. Могу рекомендовать его как отличного специалиста!

22.01.2022 19:15
Елена Лавриненко

Много лет ношу очки из-за астигматизма. Пробовала линзы, но мне в них было некомфортно. Очки тоже доставляют немало неудобств. Поэтому решила сходить на консультацию к грамотному офтальмологу, чтобы посоветовали что-то другое. Мне хорошо известна хорошая репутация клиники Медиком, поэтому мой выбор пал именно на нее. Я записалась к Надежде Владимировне Марюхнич. Врач мне понравилась! Очень вежливая, внимательная, опытная. В клинике мне провели автоматическую рефрактометрию, визометрию, офтальмоскопию и другие процедуры. По итогам обследования Надежда Владимировна предложила сделать лазерную коррекцию зрения. Очень рада, что встретила грамотного врача, которая смогла мне помочь в выборе метода лечения. После операции я снова посещаю доктора в Медикоме для контроля зрения. Очень довольна!

09.01.2022 14:57
Наталія

У сина вроджений астигматизм, тому ми спостерігаємось у лікаря вже кілька років. Коли настав час іти до 1 класу, звернулися до Медікому на консультацію, провели необхідні тести та обстеження. Виписали окуляри, виходячи з одержаних результатів. Я знаю, що при астигматизмі дуже важливо правильно підібрати лінзи для окулярів, тому пішла в хорошу клініку. І не помилилась! Синові комфортно в нових окулярах, пройшли головний біль і відчуття втоми очей.

12.12.2021 15:48
Ігор

Дуже задоволений прийомом у лікаря-офтальмолога клініки МЕДІКОМ Лесі Анатоліївни Буяновської. Приходив щодо контролю свого зору, оскільки маю астигматизм. Лікарка підібрала мені нові лінзи, в яких мені набагато комфортніше, ніж у старих. Я постійно їжджу за кермом, і для мене дуже важливо добре бачити. Зараз я почуваюся набагато впевненіше навіть тоді, коли доводиться їздити вночі.

21.10.2021 22:08
Валерий

В клинике Медиком проходил обследование перед операцией по коррекции зрения. Остался доволен и качеством обслуживания, и уровнем самой клиники, условиями для пациентов. Врач тоже порадовала опытом и профессионализмом! Был у Марюхнич Н.В. Отличный офтальмолог, рекомендую.

03.07.2021 17:28
Іннеса

Я довго шукала хорошого дитячого офтальмолога для своєї дочки. І знайшла я його у МЕДІКОМІ на вул. Василя Тютюнника 37/1. Марюхніч Надія Володимирівна виявилася чудовим фахівцем і просто приємною, доброю людиною. Донька у мене з характером, але Надія Володимирівна швидко знайшла до неї підхід! Софійці провели візіометрію, офтальмометрію та інші тести. Через астигматизм дочці завжди було складно підібрати окуляри. Але лікар зуміла правильно виписати нам рецепт. Готові окуляри ідеально підійшли, Софійка стала уважнішою, менше вередує і рідше скаржиться на біль в очах.

15.05.2021 05:54
Леонид Н

После травмы глаза у меня диагностировали астигматизм. После первичной терапии я стал наблюдаться у офтальмолога Якубовского Сергея Валерьевича. Мне врач нравится, толковый и грамотный. Не назначает лишних обследований, все по делу. По его рекомендации я решился на лазерную коррекцию, за что тоже очень благодарен Сергею Валерьевичу. Продолжаю ходить к нему 2 раза в год для контроля состояния зрения.

27.02.2021 11:05
Маргарита Вдовенко

Из-за врожденного астигматизма я долго ходила в очках, практически с самого детства. Раньше это был единственный метод коррекции, линзы для астигматизма тогда еще были не очень удобными. Подруга посоветовала обратиться в Медиком к окулисту Лесе Анатольевне Буяновской. Могу сказать, что я осталась полностью довольна приемом у врача и результатом консультации. В клинике мне сделали рефрактометрию, визометрию. Мой запрос на подбор подходящих линз врач удовлетворила. Сказала, что сейчас они уже не такие толстые как раньше. Современные линзы для коррекции астигматизма стали намного удобнее и тоньше. В общем, Леся Анатольевна подобрала мне хорошие линзы. Теперь я наконец избавилась от надоевших очков и чувствую себя намного увереннее!

12.01.2021 20:19
Алена

Я регулярно посещаю Сергея Валерьевича Якубовского. Считаю его лучшим врачом в области офтальмологии. Наблюдаюсь по поводу астигматизма. Доктор всегда внимательно проверяет состояние моего зрения. Относится к вопросу со всей ответственностью. Именно он смог подобрать мне подходящие линзы, благодаря чему я теперь чувствую себя увереннее и привлекательнее. Очень благодарна доктору за его внимание и отличную работу.

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down