exit
search serach
Дакріоцистіт (запалення сльозного мішку)

Дакріоцистит (запалення слізного мішка)

Дакріоцистит — це запальний процес всередині порожнини слізного мішка, який розвивається внаслідок закупорки слізних каналів. У місці з'єднання верхньої та нижньої повіки поруч з носом знаходиться невелика порожнина, що називається слізним мішком. Слізними канальцями сюди зверху стікають сльози. Знизу слізний мішок плавно перетікає в носослізний канал, що виходить до носа.

Відкрити Згорнути down

Види дакріоциститу, причини його появи та розвитку

Запалення слізного мішка розвивається, коли з'являється перешкода на шляху проходження сліз в слізно-носовому протоці. Тут слізні шляхи дуже вузькі, тому навіть незначна перешкода може викликати їх перекриття. Коли канал заблокований, вміст накопичується в мішку, який є сприятливим живильним середовищем для розвитку бактерій. Це стає причиною інфекційного запалення.

Дакріоцистит становить 6–8 % з-поміж усіх офтальмологічних захворювань. Найчастіше патологія діагностується у пацієнтів у віці 30–60 років. Причому серед жінок хворих в 7–8 разів більше, ніж серед чоловіків. Причина цього дисбалансу – вужчі слізні канали, а також використання косметики для очей. Вірогідність захворіти на дакріоцистит також зростає у людей, які:

  • мають знижений імунітет;
  • страждають на цукровий діабет чи алергію;
  • хворіють на дакріоцистит — хронічне запалення слизової слізних шляхів;
  • працюють на шкідливих виробництвах, де використовуються їдкі та летючі речовини.

Розрізняють декілька видів дакріоциститу:

  • гострий;
  • хронічний:
  • дакріоцистит новонароджених.
Відкрити Згорнути down

Дакріоцистит — причини:

  • Травми
  • Віруси
  • Бактеріальне інфікування
  • Алергія
Відкрити Згорнути down

При появі цих причин слід негайно вдатися до лікарської допомоги, щоб уникнути неприємних ускладнень.

Відкрити Згорнути down

Симптоми та ознаки гострого та хронічного виду дакріоциститу

Гострий і хронічний дакріоцистит називають придбаним, а запалення слізного мішка у новонароджених — вродженим.

Гостра форма захворювання проявляється раптово. Основні ознаки дакріоциститу гострої форми: біль, набряк і почервоніння шкіри у внутрішньому куту ока. Відзначаються також і такі симптоми:

  • появу фістули (свища), що закривається при застосуванні дренажу;
  • кон'юнктивальну ін'єкцію (почервоніння на слизовій очного яблука).

Симптоми дакріоциститу хронічної форми схожі з симптомами захворювання в гострій формі, але розвиваються повільніше й менш виражені.

Наприклад, гострий дакріоцистит починається з появи почервоніння і болючої щільної припухлості з одного боку. Повіки набрякають, очі напівзакриті, а іноді й закриті повністю, спостерігається сльозотеча. Через декілька днів припухлість трохи пом'якшується, шкірні покриви набувають жовтуватого відтінку, йде формування абсцесу, схильного до самовикриття. Запалення поступово спадає.

При хронічному дакріоциститі спостерігається постійна сльозотеча, з'являється припухлість. При натисканні зі слізних шляхів виділяється рідина, що нагадує гній або сірчисте виділення. Без своєчасного лікування через деякий час спостерігається ектазія слізного мішка: його сильне розтягнення. Шкіра над ним стоншується, і крізь неї проглядається синюватий слізний мішок.

У людей похилого віку, зі зниженим імунітетом, а також у тих, хто нехтує лікуванням, можуть розвинутися ускладнення. Інфекція в такому випадку зачіпає тканини та органи, розташовані поруч. Результатом можуть стати целюліт шкіри, запальні процеси в оці. Найбільш моторошні та неприємні наслідки дакріоциститу — інфекційне ураження мозку або зараження крові (сепсис).

Наявність підтвердженого дакріоциститу є протипоказанням для хірургічних втручань на очах. Для запобігання гострих запалень операції проводять тільки після повного одужання.

Відкрити Згорнути down

Дакріоцистит новонароджених — особлива форма хвороби

Специфічна форма захворювання — дакріоцистит новонароджених (або вроджений). У плода існує перегородка-плівка, що перекриває слізно-носовий канал. Вона розривається під час пологів, або незадовго до них. Проте у 5–8 % новонароджених ця плівка зберігається. А у кожного десятого — вона зберігається з двох сторін. Нормальний відтік сліз неможливий, що й викликає розвиток хвороби. Дуже часто перебіг захворювання доповнюється кон'юнктивітом.

Лікування дакріоциститу у малюків першого року життя має свої особливості. Маму навчають робити масаж слізного мішечка, який легко прощупується під внутрішнім кутом ока. Кожен день по кілька разів легкими круговими рухами масажується ця зона. Це допомагає відділити гній. Після масажу ваткою зі слабким розчином фурациліну промивають око.

Після очищення від гною протягом двох тижнів промивають око антибактеріальними краплями.

Якщо ці методи не дають належного ефекту, подальше лікування повинен здійснювати дитячий офтальмолог. Лікар проведе зондування слізного каналу в новонародженого. Під час цієї процедури в слізний канал вводиться зонд, який використовується для введення антисептика. Процедура проходить під місцевою анестезією і дозволяє домогтися повного одужання. Після виконання зондування для профілактики дакріоциститу призначається масаж протягом одного тижня. Процедура запобігає утворенню спайок та виникненню рецидиву захворювання. За відсутності масажу у малюка може утворитися хвороблива флегмона, з'явитися набряк повік та зони над слізним мішком.

огляд офтальмолога

Відкрити Згорнути down

Діагностика дакріоциститу

Встановити коректний діагноз і почати лікування, яке принесе полегшення й запобіжить ускладненню, можна тільки звернувшись до лікаря-офтальмолога. Діагностика дакріоциститу виконується шляхом візуального огляду, а також з використанням спеціальних лабораторних та інструментальних методів.

Візуальний огляд

Допомагає виявити наявність припухлості та підвищення сльозоточивості. Проводиться пальпація, під час якої відзначається виникнення хворобливості та наявність виділень гнійного характеру.

Кольорова проба Веста

Для проведення проби в око капають спеціальний розчин. Через 5 хвилин пацієнтові пропонують висякатися у вологу серветку. Іноді замість цього в ніс вводять зонд, обгорнутий ватою або марлею. Про розвиток захворювання судять за часом, який потрібен для фарбування серветки:

  • 3–5 хвилин — відсутність запальних проявів в слізному каналі;
  • 5–20 хвилин — наявність невеликої закупорки;
  • 15–20 хвилин — ознака серйозного запалення.

Інсталяційна флюоресцеїнова проба

Під час виконання проби використовується флуоресцеїн, який крапельно вводять в око. Потім око оглядають із застосуванням щілинної лампи з синім фільтром. Здорові ділянки ока фарбуються барвником. За їх кількістю і розташуванням лікар робить висновок про хворобу.

Рентгенографія

Перед виконанням рентгена слізний канал заповнюють контрастним барвником. Метод дає вичерпну інформацію про стан носа і слізних каналів.

Зондування

Найчастіше використовується зонд Боумена із застосуванням місцевого знеболювання. Зонд обробляють маззю з дезинфікуючим ефектом.

Цей метод використовують тільки досвідчені фахівці. І тільки в тому випадку, коли інші діагностичні методи не були достатньо інформативними.

Біомікроскопія ока

Виконується із застосуванням щілинної лампи, яку використовують для огляду очного яблука. Проводиться як з повністю відкритою діафрагмою, так і з відкритою у вигляді щілини. Метод досить ефективний і безпечний. З його допомогою можна виявити на ранній стадії не тільки дакріоцистит, а й інші захворювання.

Пасивна нососльозова проба

На рогівку ока додають спеціальний розчин, який без зволікання видаляють і промивають око антисептиком. Лікар проводить огляд ока за допомогою спеціальних приладів, зазначає дефектні ділянки, пофарбовані жовтим кольором.

Цей метод можна застосовувати не тільки для діагностики дакріоциститу, але й для контролю під час лікування.

Посів виділень із слізного каналу

Дозволяє визначити вид бактерій, які інфікували слізний мішок, а також визначити чутливість до антибіотиків. Аналіз проводять вранці. Вмиватися або користуватися очисними засобами перед процедурою не можна. Стерильним інструментом фахівець бере мазок з внутрішньої поверхні повіки. Аналіз проводять протягом тижня.

Відкрити Згорнути down

Терапевтичне лікування та операції під час дакріоциститу

Лікування дакріоциститу зазвичай здійснюють в стаціонарі та використовують:

Домогтися відновлення прохідності слізних шляхів і знищити осередок нагноєння під час лікування дакріоциститу можна за допомогою антибактеріальних і протизапальних препаратів.

Гостру форму захворювання лікують загальними та місцевими протизапальними препаратами в комбінації з антибактеріальними засобами. Для місцевого лікування використовують краплі та різні мазі. Щоб уникнути ускладнення, терапія повинна проходити під суворим лікарським наглядом.

При хронічній формі використовують хірургічне лікування дакріоциститу. Його мета — відновити прохідність слізного каналу.

Для цього розроблені два методи:

  • бужування;
  • дакріоцисториностомія.

Бужування виконують спеціальним зондом — бужем. Його обережно вводять в носослізний канал. Він розсовує стінки каналу і пробиває пробку. Процедуру проводять з використанням внутрішньовенної анестезії. Цей метод поєднують з лікарською терапією.

Дакріоцисториностомія — це складніше втручання. Його використовують тоді, коли інші методи лікування, у тому числі й бужування, не дали достатнього результату. Мета цього методу — формування нового каналу між носом і слізним мішком на заміну існуючого. Ця операція дає можливість не допустити важких ускладнень і виникнення гнійників.

Використовується загальний наркоз і ендоскопічна техніка. Хірург створює під час операції новий канал. Методи сучасної медицини дозволяють уникнути появи шрамів і рубців на обличчі. У післяопераційний період хворі впродовж 7 днів дотримуються щадного режиму і використовують для закапування в ніс масляні препарати. Після операції хворий 4–6 днів проводить в стаціонарі. В цей час пацієнтові проводять знеболення та промивання слізних каналів, щоб запобігти утворенню спайок.

Фізіотерапію застосовують як допоміжний метод під час лікарської терапії. Якщо у пацієнта немає гнійного запалення, йому показані терапія із застосуванням УВЧ, а також прогрівання сухим теплом слізної залози.

Для контролю лікування використовують рентгенографічне дослідження слізних каналів.

Відкрити Згорнути down

Профілактика дакріоциститу

На жаль, немає специфічних заходів, які змогли б запобігти цьому захворюванню. Слід уважно ставитися до свого здоров'я, виключити травми очей і носа. Також слід своєчасно лікувати офтальмологічні захворювання і захворювання ЛОР-органів.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна робити щеплення при дакріоциститі?

Дакріоцистит новонароджених виникає ще в утробі матері. У плода слізно-носовий канал перекритий перегородкою. Відразу після народження вона самостійно розривається, або це робить неонатолог. Якщо цю плівку не прибрати, відбувається закупорка каналу і розвивається дакріоцистит. Часто при дакріоциститі у дітей батьки бояться робити щеплення, однак це помилкова думка. Лікування повинно проводиться під наглядом педіатра. У разі призначення зондування каналу, вакцинацію необхідно відкласти на місяць.

Як роблять зондування при дакріоциститі?

Зондування слізного каналу новонароджених — це промивання слізного каналу, яке призначають при гострому дакріоциститі. Зондування проводить лікар-офтальмолог у клініці дітям до року. Протипоказанням до процедури є викривлення носової перегородки. Перед зондуванням треба здати обов'язкові аналізи. Пацієнт отримує місцеву анестезію у вигляді знеболюючих очних крапель. Розширення сльозних протоків проводиться за допомогою зонда Зіхеля. Розірвати заважаючу плівку допомагає зонд Боумена. Потім лікар промиває і дезінфікує канал. Триває процедура 5–10 хвилин.

Як робити масаж при дакріоциститі?

Масаж при дакріоциститі призначають для стимуляції очищення каналу від гнійних мас. Якщо ви робите масаж самостійно, необхідно дотримуватися чітких інструкцій.

  1. Руки масажиста повинні бути теплими й чистими, нігті — коротко обрізані.
  2. При дакріоциститі повіки мають припухлості, може виділятися гній. Тому, перед тим як приступити до масажу, необхідно очистити очі від слизу. Для очищення повік при дакріоциститі у новонароджених використовують відвар ромашки або антибактеріальні краплі.
  3. Масаж починають робити в місці трохи вище гнійного мішка, поступово опускаючись вниз до перенісся, як би переміщуючи гній до виходу зі слізного каналу.

Рухи при цьому повинні бути впевненими, а натискання — середньої сили. Зручно робити масаж одночасно двома руками, великими пальцями масуючи куточки очей дитини. При виділенні гною потрібно очищати очі. Більш детальні рекомендації можна отримати на консультації дитячого офтальмолога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог

Який лікар лікує дакріоцистит?

У нашій клініці МЕДІКОМ (у підрозділах на Оболоні та Печерську) лікар-офтальмолог проведе необхідну діагностику і призначить ефективне лікування дакріоциститу в Києві. У деяких випадках може знадобитися консультація отоларинголога. ЛОР-лікар уточнить, чи не є нежить причиною застою слізної рідини, чи немає набряку слизової носа. Крім того, будуть підтверджені або виключені інші патології носа та горла.

 

Висококваліфіковані лікарі-офтальмологи та отоларингологи, необхідне сучасне діагностичне та лікувальне обладнання — гарантія вашого одужання. Довірте своє здоров'я професіоналам.

comment 18
Качуровський Богдан Анатолійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий лікар-офтальмолог
comment 18
Марюхніч Надія Володимирівна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.
comment 36
Якубовський Сергій Валерійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 9
Буяновська Леся Анатоліївна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 32
Павленко Дмитро Олександрович
Лікар-офтальмолог, асистент кафедри офтальмології, здобувач Ph.D.

Вiдгуки

10.12.2022 18:21
Тетяна

Доброго вечора! Тривалий час сльозиться праве око.Консультувалась в декількох офтальмологів,назначали краплі,фізіотерапію,але допомагало на 3-4тижні...потім зробили операцію по розширенню слізного каналу,залишили в оці трубочку на 3місяці.Але коли її дістали знову почалося те саме-тече густа сльоза і з ночі закипає око.Підкажіть,що робити?

13.12.2022 12:36
Клініка Медіком

Необхідно проконсультуватись з лікарем-офтальмологом. Будь ласка, запишіться на прийом в нашу клініку.

01.02.2021 10:10
Варя Мітяєва

Хочу висловити величезну подяку за статтю. Попереджений - значить озброєний.

22.01.2021 17:38
Надія

У мене трохи що - біжать сльози: сміюсь, виходжу на вулицю. Думала, це така моя особливість. Спасибі сервісу, записалася до офтальмолога.

12.01.2021 15:22
Камилла

Автору респект. Прочитала статью, сразу обратилась в клинику. Вовремя начатое лечение дает гарантию быстрого выздоровления.

15.12.2020 19:22
Тетяна Петрова

У мене все почалося з кон'юнктивіта, в лікарню не зверталася, поки око не залилося кров'ю. Лікування запалення слізного мішка тривале, сильні больові відчуття.

01.12.2020 11:50
Валентина

Спасибо за статью. Очень полезная информация.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down