Вам передзвонити?

Викличте лікаря додому

Дата народження
Зручний час прибуття
з
до

Запис на консультацію

Дата народження
Зручний час прибуття
з
до

Графік роботи на

Великодні та Травневі
свята:

27 квітня (субота):

8:00 - 20:00


28 квітня (неділя):

9:00 - 18:00


29 квітня (понеділок):

пр-т. Героїв Сталінграда, 6-д 8:00 - 20:00

вул. Василя Тютюнника, 37/1 8:00 - 18:00


30 квітня (вівторок):

пр-т. Героїв Сталінграда, 6-д 8:00 - 20:00

вул. Василя Тютюнника, 37/1 8:00 - 18:00


1 травня (середа):

пр-т. Героїв Сталінграда, 6-д 9:00 - 20:00

вул. Василя Тютюнника, 37/1 9:00 - 18:00


8 травня (середа):

пр-т. Героїв Сталінграда, 6-д 8:00 - 20:00

вул. Василя Тютюнника, 37/1 8:00 - 20:00


9 травня (четвер):

пр-т. Героїв Сталінграда, 6-д 8:00 - 20:00

вул. Василя Тютюнника, 37/1 8:00 - 20:00

Графік робіт

Напишіть 
відгук

   

«Цукровий» Всесвітній день здоров'я

 
«Цукровий» Всесвітній день здоров'я
06 квіт 2016

7 квітня – Всесвітній день здоров'я. У 2016 році він буде присвячений цукровому діабету. Іноді цукровий діабет називають хворобою ХХ століття. Але, насправді, він був відомий ще в Стародавньому світі – в Єгипті, Китаї, Греції, Римі. Однак протягом останніх десятиріч це захворювання сильно помолодшало. Нині на обліку в ендокринологів понад мільйон українців із діагнозом цукровий діабет, близько 5% з них – діти.

Немає інсуліну – страждають судини

Цукровий діабет – це не найстрашніша хвороба, проте вона істотно знижує якість життя хворого. Люди з таким діагнозом мають постійно дотримуватися суворої дієти, а інсулінозалежні пацієнти повинні вчасно робити ін'єкції інсуліну й харчуватися за графіком. А це не так легко, особливо для маленьких дітей.

Цукровий діабет спричинений порушенням функції підшлункової залози, внаслідок цього не виробляється інсулін, завдання якого – переробляти вуглеводи. А якщо інсуліну немає, чи його дуже мало, чи він неякісний, то глюкоза, що циркулює в крові, закупорює судини. Ті, в свою чергу, намагаються виштовхнути її на поверхню, через що з'являється свербіж шкіри. Вивільняються від глюкози й нирки, а також інші видільні органи та тканини. При цукровому діабеті страждають передусім периферичні судини – судини нижніх кінцівок, нирок, мозку.

Діабет буває двох типів: інсулінозалежний та інсулінонезалежний. Якщо інсулін взагалі не виробляється – це перший тип захворювання (близько 10% хворих). Другий тип діабету: гормону дуже мало або він неякісний (90% випадків). Перший тип найчастіше виявляється в ранньому віці, у дітей 4–6 років. Другий тип виникає зазвичай пізніше (після 45 років) і переноситься не так важко. Існує й так званий ідіопатичний тип цукрового діабету, який може з'являтися в жінок у період вагітності. Після пологів, як правило, він зникає.

За словами медиків, на один виявлений випадок цукрового діабету припадає один невиявлений. Лікарі рекомендують уважно прислухатися до свого організму, і якщо в людини спостерігаються перелічені нижче симптоми, здати кров на цукор.

На що слід звернути увагу

У хворих на діабет виникає сильна спрага. Людина не може напитися двома й більше склянками води, а за добу хворий випиває до 3–4 л рідини. Відповідно збільшується й кількість сечі. Вага хворого або збільшується, або, навпаки, зменшується.

У разі інсулінонезалежного діабету вага зростає, а при інсулінозалежному діабеті спостерігається сильне схуднення. При цьому в хворого зберігається гарний апетит.

З'являється сухість у роті. Ще один симптом – сильний свербіж шкіри. Різко погіршується стан шкіри, виникають фурункули, гнійничкові ураження шкіри. Крім того, спостерігається сухість шкіри, що призводить до виникнення тріщин. У кутиках рота також з'являються мокрі болючі тріщини.

І остання ознака – хворий швидко втомлюється, навіть якщо не займається важкою фізичною працею, не хворіє на застуди й не зазнає стресу. Людина відчуває підвищену дратівливість, тривожність. Крім того, в чоловіків знижується статева активність, хоча на перший погляд причин для цього немає. Також у хворих раптово виникає головний біль, який швидко минає.

Проте найважливішою ознакою діабету є підвищений рівень цукру в крові. Нормальний показник цукру становить 3,5–5 одиниць. До речі, є постанова Міністерства охорони здоров'я, якою рекомендовано людям після 45 років щорічно проходити медичне обстеження, в тому числі здавати кров на цукор.

Які ж причини виникнення цієї патології?

Важко назвати точні причини виникнення цукрового діабету. Можна лише виділити фактори ризику. Інститут геронтології НАМН України зазначає, що виникненню захворювання сприяють такі чинники:

  • європейська раса (в жителів Африки цукровий діабет практично не зустрічається)
  • надмірна вага
  • високий артеріальний тиск та інші судинні захворювання
  • хвороби підшлункової залози
  • велика вага при народженні (понад 4,5 кг)
  • годування немовляти коров'ячим молоком і продуктами, що містять нітрати
  • наявність кровних родичів із діагнозом цукровий діабет (ризик захворіти –1/20, якщо таких родичів немає – 1/300)
  • малорухливий спосіб життя
  • як додатковий фактор – сильний стрес.

 

Окремо слід зазначити, що хворіють діти з п'яти років, частіше хлопчики; симптоми починають проявлятися переважно холодної пори року.

Останнім часом на обліку в ендокринологів стало більше маленьких пацієнтів із цукровим діабетом. Це пов'язано з забрудненням довкілля, вживанням генно-модифікованих продуктів, потраплянням в організм інших чужорідних хімічних речовин, які містяться в добривах, у мийних засобах. Навіть звичайні тістечка містять емульгатори, розпушувачі, різноманітні барвники.

А проте навіть із діагнозом «цукровий діабет» людина цілком може вести нормальний спосіб життя: займатися фізкультурою, плавати, робити тривалі прогулянки. Обов'язковою є дієта, яка виключає з раціону вуглеводи, жирні й копчені страви. А для інсулінозалежних – ін'єкції та харчування чітко за графіком. Наразі пацієнти ще отримують інсулін безкоштовно, але дедалі частіше бувають проблеми з постачанням препарату.

А для профілактики захворювання медики рекомендують вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, стежити за своєю вагою, правильно харчуватися (перевагу віддавати фруктам, овочам, їжі, що містить рослинні жири, клітковину) і, звісно, раз на рік здавати кров на цукор.