Вам передзвонити?

Викличте лікаря додому

Дата народження
Зручний час прибуття
з
до

Запис на консультацію

Дата народження
Зручний час прибуття
з
до

Напишіть 
відгук

   

Чи потрібно платити дитині?

 
Чи потрібно платити дитині?
30 червень 2016

Кишенькові гроші - необхідний інструментарій для формування фінансової грамотності у дітей. У той же час - необмежена свобода, яка може привести до морального розкладу несформованої особистості. Чи давати дитині кишенькові гроші? І як при цьому утримати його від усіляких спокус?

«ЗА» ТА «ПРОТИ»

Здавалося б, навіщо дитині гроші, адже все необхідне можуть придбати батьки? Але відсутність особистих коштів може розвинути в ньому негативні емоції: приниження, відчуття власної неповноцінності, заздрість.

Противники кишенькових грошей вважають: поки дитина мала і несамостійний, вона не може розпоряджатися фінансами. До того ж, дитина не здатна раціонально витрачати гроші.

Є й інші аргументи: видаючи дітям кишенькові гроші, батьки їх балують і виховують утриманців. Безвідмовний доступ до батьківських капіталів може призвести до негативних наслідків.

Своя правота є як у прихильників однієї так і іншої точки зору. У той же час, зворотний бік має кожен з варіантів.

Можна не давати дитині гроші, а повністю забезпечувати його потреби. Так ви будете контролювати свою дитину. А з іншого боку - можете зародити в ньому несамостійність і почуття образи.

Непросто знайти золоту середину, але це можливо. Психологи рекомендують систематично видавати дітям кишенькові гроші і вчити їх поводитися з ними раціонально.

ВИДАВАЙТЕ ГРОШІ РОЗУМНО

1. Можна давати кишенькові гроші дитині з шести - семі років.
2. З самого початку потрібно пояснити дитині сенс виплат і домовитися про те, які витрати дитини вони будуть покривати.
3. Сума повинна бути розумною і збільшуватися з віком.
4. Маленьким дітям гроші потрібно видавати щотижня в певний день, підліткам можна видавати гроші раз на місяць.
5. Дотримуйтеся послідовності дій. У разі зміни правил виплати кишенькового доходу повинні узгоджуватися з дитиною.
6. Встановлена ​​сума грошей не повинна збільшуватися під приводом того, що дитина вже все витратила. Не робіть послаблень. Якщо дитина достроково витратила виділені кошти, не поспішайте видавати наступну суму.
7. Дитині потрібно дозволити витрачати свої гроші на власний розсуд.
8. У дитини повинні бути обов'язки по дому, які він виконує безкоштовно. Фінанси не повинні виконувати місію подяки або заохочення.

Поради психолога

Щоб навчити дитину правильно розпоряджатися грошима, її батьки повинні самі в достатній мірі володіти фінансовою грамотністю. Отже, яким чином за допомогою «фінансових важелів» прищепити своєму чаду позитивні якості?

Планування. Коли дитина систематично отримує певну суму грошей, він вчиться розподіляти свій бюджет таким чином, щоб йому вистачало грошей до нових фінансових надходжень.

Розподіл пріоритетів. Витратити усе за один день або збирати гроші для великої покупки.

Відповідальність. Ви можете залучити дитину брати участь у формуванні не тільки прибуткової, а й витратної частини сімейного бюджету. Наприклад, ваша дитина хоче купити собаку. Обговоріть, яку суму витратить вона, а скільки можете виділити ви.

Самостійність. Залежність від наявності грошей в батьківському гаманці обмежує свободу бажань дитини. А коли у нього є власні гроші, він відчуває себе вільніше і впевненіше.

Доброта. Щоб не виростити егоїста, привчайте малюка з ранніх років витрачати гроші не тільки на себе, а й на близьких людей. Наприклад, купити подарунок мамі або віддати частину коштів на благодійність.

Колегіальність. Всі фінансові питання краще обговорювати в присутності дитини. Залучаючи дітей до обговорення великих покупок, намагайтеся серйозно вислуховувати їхні аргументи на сімейній раді, даючи зрозуміти, як важливо для вас їх думка.

Фінансова грамотність. Уміння правильно розпоряджатися фінансами - не вроджена здатність, а навичка. Завдання батьків - допомогти дитині отримати свій фінансовий досвід і опанувати цю необхідну якість.